Valilik, AKOM ve Meteoroloji peş peşe uyardı! 17 il için alarma geçildi!

Valilik, AKOM ve Meteoroloji peş peşe uyardı! 17 il için alarma geçildi!
Bu hafta yurdun pek çok yeri yağışlara teslim oldu. Yer yer sel felaketi de meydana geldi. Hafta sonu için valilik, AKOM ve Meteoroloji peş peşe uyarı verdi. Hava durumuna bakmadan evden çıkmayın. İşte yurt genelinde hava durumu...

İstanbul'da perşembe günü başlayan yağmur pek çok yerde sele neden oldu. İstanbul Havalimanı yolunda toprak kayması meydana gelince sürücüler zor anlar yaşamıştı. Hafta sonu havanın nasıl olacağı merak edilirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün uyarılarının yanı sıra İstanbul'a Valilik ve Akom da uyarılarda bulundu. 17 il için sarı kodlu alarma geçildi. Pek hava nasıl olacak? İşte yanıtı...

İSTANBUL VALİLİĞİNDEN VATANDAŞLARA UYARI

Valilikten yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün değerlendirmelerine göre, yağışların bugün sabah saatlerinden itibaren İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusunda yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli (21-75) olmasının beklendiği aktarıldı.

Açıklamada, kuvvetli yağış nedeniyle yaşanabilecek sel, su baskını, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği belirtildi.

AKOM'DAN YENİ UYARI

Açıklamada, yağışların bugün sabah saatlerinden itibaren kuvvetleneceğine dikkat çekildi.

AKOM yarın, öğle saatlerine kadar bölgesel olarak 100 kilogram ve üzeri şiddetli yağışların görülebileceği konusunda da uyarı geldi.

17 İL İÇİN SARI KODLU ALARMA GEÇİLDİ

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Adana, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Hatay, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ,  Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük, Osmaniye ve Düzce için sarı kodlu şiddetli yağış uyarısında bulundu. 

YAĞIŞLAR NE ZAMANA KADAR SÜRECEK?
NTV Meteoroloji Editörü Dilek Çalışkan, NTV canlı yayınında İstanbul'daki kuvvetli yağışa ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Yağışların 4 gün süreceğini dile getiren Çalışkan, "Genel olarak hafif olarak 4 gün boyunca sürecek. Ara ara bazı noktalarda kuvvetlenebilir. Pazar günü yer yer 20-25 kilogram yağmur düşebilir. En az 20 ilçede yağış hafif olurken bazı ilçelerde kısım kısım kuvvetli olabilir." diye konuştu.

Valilik, AKOM ve Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı: 17 il için sarı kod - 7
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Ülkemizin kuzey, iç ve batı kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzey ve batısı ile Van, Gaziantep ve Kilis çevrelerinin yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova ile Tekirdağ'ın doğusu, Bursa ve Balıkesir’in kuzeyinde, Çanakkale’nin doğusunda, Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu. Isparta, Adana'nın doğusu, Osmaniye ile Hatay çevrelerinde yer yer kuvvetli ve çok kuvvetli olması bekleniyor.

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

İstanbul ve Bursa'da sağanak geçişleri̇ salı gününe kadar devam edecek. Ankara'da su baskınlarına karşı tedbirli̇ olunmalı. İzmi̇r hafif yağmurlu ve serin. Antalya'ya gök gürültülü şiddetli̇ yağmur su baskınlarına neden olabilir. Denizde hortum tehlikesi de var. İstanbul 22, Ankara 21, İzmir 27, bursa 23, Antalya 29 derece. 

Marmara'da yağmur Sakarya, Kocaeli, Balıkesir, Yalova boyunca geniş alanda salıya kadar sürecek. Sıcaklıklar 22-24 derecelerde.

İç Anadolu'da su baskını ve doluya karşı tedbirli̇ olunmalı. Konya, Eskişehir, Kayseri, Si̇vas’a kadar yağış gök gürültülü ve şiddetli̇. Sıcaklık düşüyor 19-21 dereceye inecek. Bölgede pazartesi̇ de yağışlı bir gün.

Ege'de Denizli, Afyon, Uşak, Kütahya'da yağmur kuvvetli. Sahillerde rüzgar çok sert ve soğuk esiyor, hava bulutlu Manisa ve Muğla 25, Afyon 20, Bodrum 28 derece.

Akdeniz'de  Isparta, Burdur, Mersi̇n, Aaana, Hatay boyunca sel tehlikesi var. Dolu ve hortum da oluşabilir, tedbirli olunmalı. Güneydoğu'da Gaziantep, Adıyaman, Di̇yarbakır’a uzun zaman sonra yağış geliyor. Adana ve Gaziantep 26  derece. 

Karadeniz'liler dikkat, Karabük, Samsun, Trabzon hattı boyunca bölgenin büyük bölümünde yağmurlar kuvvetli ve hava soğuyor. Pazartesi Doğu Karadeniz'de su baskını tehlikesi̇ daha yüksek. Bolu 18, Samsun 25 derece. Doğu Anadolu'nun da genelinde Malatya'dan Erzurum’a sağanak var. Erzurum 21, Malatya 25 derece.

İlginizi Çekebilir