Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çeken açıklamalar: İstanbul’da hangi ilçeler riskli?

Prof. Dr. Naci Görür’den dikkat çeken açıklamalar: İstanbul’da hangi ilçeler riskli?
Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı açıklamada, İstanbul'da en çok hangi ilçelerin risk altında olduğunu açıkladı.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür, CNN TÜRK'te açıklamalarda bulunduç

1999 Gölcük depremleriyle Marmara Denizi’nin ve Marmara Bölgesi’nin tehdit altına girdiğini ifade ederek, “O zamandan beri İstanbul'a ve Marmara Bölgesi'ne dikkat edilmesi gerektiğini söylüyoruz. İstanbul'da çok şeyler yapıldı, doğru. Bunu belediyeler, hükümet yaptı. Belli ölçüde halk yaptı ama bu yapılanlar yeterli değil” dedi.

Naci Görür, İstanbul’un depreme hazırlanması gerektiğini ifade ederek, “Bir an önce İstanbul'u planlı programlı, devletiyle, belediyesiyle, vatandaşıyla, omuz omuza, kol kola gönül birliğiyle depreme hazırlamamız gerekli. Aksi halde çok üzüleceğiz demektir” şeklinde konuştu.

Naci Görür, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

İSTANBUL'DA EN FAZLA RİSK OLUŞTURAN İLÇELER?

2. Boğaz Köprüsü'nü düşünün, harita üzerinde onun yerini belirleyin ve ona paralel doğu-batı bir çizgi çizin, onun güneyinde kalan alanlar 1999 depreminde hissettiklerinden çok daha fazla katbekat hissedeceklerdir. Kuzeyinde kalan alanlar da daha az hissedeceklerdir. Bu çizgi bir anlamda hasar durumunu yansıtıyor olabilir. Avrupa Yakası'nda zemin Anadolu Yakası'na göre daha kötü olduğundan Avrupa Yakası daha fazla hasar görecektir. Özellikle her iki yakada da kıyıya yakın yerler göreceli daha fazla hasar göreceklerdir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.