Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresi uzuyor! Tezkere TBMM'ye sunuldu

Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresi uzuyor! Tezkere TBMM'ye sunuldu
Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM başkanlığına sunuldu.

Türkiye terör tehdidine karşı önlemlerini sürdürüyor. Bu kapsamda, Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkerenin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkere TBMM Başkanlığına sunuldu. 

Tezkerede Türkiye’nin milli güvenliğine yönelik terör tehdidi ve her türlü güvenlik riskine karşı uluslararası hukuk çerçevesinde gerekli tedbirleri almak, Irak ve Suriye’deki terör örgütlerinden ülkeye yönelebilecek saldırıları bertaraf etmek ve kitlesel göç gibi diğer risklere karşı Türk Silahlı Kuvvetlerinin gerektiğinde sınır ötesi harekat ve müdahalede bulunmak üzere yabancı ülkelere gönderilmesi ve aynı amaçla yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunmasına ilişkin düzenlemelerin Cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için 02.10.2014 tarihli ve 1071 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı hatırlatıldı.

Tezkerede, son olarak 26.10.2021 tarihli ve 1310 Sayılı Türkiye Büyük Millet Meclisi kararı ile 30.10.2023 tarihine kadar uzatılan izin süresinin Anayasa’nın 92’nci maddesi uyarınca 30.10.2023 tarihinden itibaren 2 yıl uzatılacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.