Sağlık Bakanı Koca "Türkiye masumların yanında" diyerek duyurdu: Gazze'ye yardım için harekete geçildi

Sağlık Bakanı Koca "Türkiye masumların yanında" diyerek duyurdu: Gazze'ye yardım için harekete geçildi
İsrail, dün hastaneyi bombalayarak insanlık suçuna imza attı. Gazze'de bilanço daha da korkunç boyutlara ulaşırken, Sağlık Bakanı Koca, Gazze'ye yardım için harekete geçildiğini duyurdu.

İsrail'in Gazze'deki hastaneye acımasız saldırısı sonucu 500'den fazla kişinin hayatını kaybettiği duyurulurken, Türkiye'nin çeşitli yerlerinde protestolar yapıldı. İnsanlık suçunun işleyen İsrail'in eylemlerinin ardından, Gazze'ye sağlık yardımı için Bakan Koca harekete geçildiğini duyurdu.

İşte Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Gazze ile ilgili açıklaması:

Uluslararası sağlık örgütleri ile görüşmeler de devam ediyor.

Gazze’de Al-Ahli Arab Hastanesine yapılan insanlık dışı saldırının ardından Dünya Sağlık Örgütü’nün en üst yöneticileri dâhil olmak üzere birçok uluslararası muhatabımla telefon diplomasisi gerçekleştirdim. İnsan sağlığına hizmet eden kurumların hangi şartlarda, hangi gerekçe ile olursa olsun saldırıya maruz kalmasının kabul edilemeyeceği düşüncesi, yaptığım görüşmelerde temel nokta oldu. Bu saldırıya tepkisiz kalmamız asla mümkün değildir. Hasta ve masum insanların çaresizliği, dünyanın bir kısmının görmezlikten geldiği, üstlenmekten kaçındığı vicdani görevi bilhassa bize yüklemektedir.

GAZZE'YE SAĞLIK HİZMETİ SUNMAYA HAZIRIZ

Türkiye olarak, bölgeye Gemi Hastane göndermeye veya Gazze’de ya da Refah Sınır Kapısına yakın noktalarda Sahra Hastaneleri kurmaya, Filistinli kardeşlerimize bunlar aracılığıyla sağlık hizmeti sunmaya ve bu hizmeti yürütmeye hazırız. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile yaptığım görüşmede bölgenin sağlık hizmetleri konusunda desteklenmesinin acil ve elzem olduğunu belirttim. Bu çalışmaları yürütmek üzere eğer karar verirse DSÖ ile birlikte hareket etmeye hazırız. Yaptığım görüşmelerimde Dünya Sağlık Örgütü’nün de bu anlamda tarihi bir sorumluluğu olduğunu ısrarla belirttim. Bu noktadaki görüş ve taleplerimiz EMRO Bölge Ofisi Direktörü Ahmed Al-Mandhari tarafından da olumlu karşılanmış olup, Genel Direktör Dr. Tedros ile de istişare halinde ivedilikle ülkemizle işbirliği sürecinin başlatılması yönünde karar aldık. Bu yöndeki koordinasyon ve işbirliği çalışmalarımız kararlılıkla devam etmektedir.

"TÜRKİYE BEBEKLERİN, ÇOCUKLARIN, YAŞLILARIN, MASUM İNSANLARIN YANINDA"

Bu vesile ile tekrar ifade etmek istiyorum ki, her türlü diplomatik zorluklara rağmen; Türkiye; bebeklerin, çocukların, yaşlıların, masum insanların yanında olmaya daima devam edecektir. Yaşadığımız bu günler, insanın, insanlığın yanında yer alıp almama tercihinin yapıldığı tarihi günlerdir. Bizim, vicdanımızın sesinden başka dinleyeceğimiz ses yok. Biz çocuğu, yaşlısı, hastası, kadını ile Filistin halkını kardeş bilenleriz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.