Öğrencilere müjdeyi bakan verdi! Teneffüs süreleri uzatıldı

Öğrencilere müjdeyi bakan verdi! Teneffüs süreleri uzatıldı
Milli Eğitim Bakanlığı, öğrencilere müjdeli haberi verdi. Teneffüs süreleri uzatıldı. Artık 20 dakika teneffüs yapılacak.

Öğrencilerin rahat beslenmesi için teneffüslerin süreleri artırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre, en az 20 dakika olması sağlanacak.  Ayrıca nakil konusunda kolaylık getirildi.

ÖĞRENCİLERİN ŞUBELERE DAĞITILMASI E-OKUL SİSTEMİNDEN OTOMATİK YAPILACAK

Yönetmelikte göre, 2024-2025 eğitim ve öğretim yılından itibaren öğrencilerin şubelere dağılımının dengeli olması için bu işlemler e-Okul sistemi üzerinden otomatik yapılacak. Ayrıca şubeleri okutacak öğretmenlerin belirlenmesi de bu sistem üzerinden gerçekleştirilecek. 
  Düzenleme öncesinde sadece anne ve babası çalışan çocuklara nakil konusunda kolaylık sağlanıyorken yapılan değişiklik ile yetim ve öksüz çocuklar, ailesinde ağır engelli bulunan çocuklar için de nakil konusunda kolaylık getirildi. 

DEVAMSIZLIK KONUSU DA ELE ALINDI

Yapılan düzenlemeyle okula gelmeyen, bir derse girdiği halde bir veya daha fazla derse özürsüz olarak girmeyen öğrencinin durumu velisine bildirilecek. Devamsızlığın 5'inci, 10'uncu ve 15'inci günlerinde bildirim yapılacak. 

DEPREM BÖLGESİNDEKİ ÖĞRETMENLERDEN KATKI PAYI ALINMAYACAK

Doğum yapan öğretmenlerin nöbet tutmama hakkı 2 yıla çıkarıldı. Yönetmeliğe göre, doğum yapan öğretmenlerin 1 yıl olan nöbet tutmama hakkı, anne ile çocuğun daha fazla bir arada kalabilmelerini sağlamak amacıyla 2 yıla çıkarıldı.    Öte yandan, düzenlemeye göre 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen 11 ilde bulunan okul öncesi eğitim kurumlarında, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında katkı payı alınmaması kararlaştırıldı. 
                     

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.