O dünyanın en zehirli canlılardan biri! Türkiye'de peş peşe görülüyordu! Bu defa Bilecik'te ortaya çıktı

O dünyanın en zehirli canlılardan biri! Türkiye'de peş peşe görülüyordu! Bu defa Bilecik'te ortaya çıktı
Dünyanın en zehirli örümceklerinden biri olan Argiope lobata ülkemizin farklı farklı noktalarında arka arkaya görülmeye başlanmıştı. Zehirli örümcek bu defa Bilecik'te görüldü.

Dünyanın en zehirli örümceklerinden olarak bilinen Argiope lobata yurdumuzda ilk Sivas, Tokat, Malatya ve Eskişehir'de görülmüştü. Zehirli böcek bu defa Bilecik'te ortaya çıkmıştı. 

AW052767_01

İNSANIN SİNİR HÜCRELERİNİ ÖLDÜRÜYOR 

Bilecik merkez Osmangazi Mahallesi TOKİ bölgesinde bir site bahçesinde bulunan kamelyada daha önceden hiç bir yerde görmediği bir örümcek gören vatandaş durumu hemen belediye haber verdi. Bilecik Belediyesi Sokak Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi görevlileri hemen ihbar yapılan yere giderek, örümceği alarak bir kavanoz içine koydular. Veteriner İşleri Müdürü Nedret Avcı, merkeze getirilen örümceğin fotoğraf ve videosunu çekmesinin ardından yaptığı araştırma sonucunda örümceğin "Argiope lobata" olduğunu öğrendi. Dünyanın en zehirli örümcekerinden olan bu örümcek güçlü zehri ile insan vücudundaki sinir hücrelerini öldürerek can kayıplarına neden olabiliyor.

ENDER RASTLANAN BİR TÜR 

Örümceğin dikkat çekici olduğunu söyleyen Avcı, örümceğin kolay kolay insanlara saldırmadığını söyleyerek, böcekte bulunan zehirin "nörodejeneratif" hastalığında kullanıldığını, Türkiye'de iki türü olduğu bilinen, dünya genelindeyse Afrika, Asya ve Güney Avrupa'da yaşam alanı bulunan örümceğin ender rastlanan bir tür olduğunu kaydetti.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.