İsrail'i destekleyen Biden'a Bahçeli'den sert eleştiri: Tarihi bir yanlıştır

İsrail'i destekleyen Biden'a Bahçeli'den sert eleştiri: Tarihi bir yanlıştır
İsrail'in Gazze'deki hastaneyi bombalamasının ardından ABD Başkanı Biden'ın ziyaretini tüm dünya izledi. Hastanedeki saldırıyı İsrail'in yapmadığını söyleyen Biden'a bir tepki de MHP lideri Devlet Bahçeli'den geldi.

Dün gece Gazze'de yüzlerce sivilin bulunduğu hastanenin bombalanmasının ardından, İsrail saldırıyı üstlenmedi. ABD Başkanı Biden da saldırının Gazze tarafından yapıldığını söyleyerek İsrail'i aklamaya çalıştı. MHP lideri Devlet Bahçeli "Tarihi yanlıştır" diyerek tepki gösterdi.

TARİHİ BİR YANLIŞTIR

MHP lideri Bahçeli, "Sıcak ve sarsıcı ortamda ABD Başkanı Biden’in İsrail’i ziyareti ve aleni destek mesajı vermesi şiddet ve yıkım operasyonuna taraf olması demektir. Aynı zamanda tarihi bir yanlıştır." ifadelerinde bulundu. 

DÜNYA SESSİZ VE SEYİRCİDİR"

MHP Lideri Devlet Bahçeli sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulundu. MHP Lideri yaptığı açıklamada:

"Gazze’de, kahredici ve korkunç bir trajedinin bütün komplikasyonları yaşanırken maalesef dünya sessiz ve seyircidir. Acıya ve kana bulanan Gazze’de faal halde olan bir hastaneye dün İsrail savaş uçaklarının hava saldırısında en az 500 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştır. Vahşet her gün yeni bir boyut kazanmaktadır. Sivil halk katliam ablukasına alınmıştır. Bu sıcak ve sarsıcı ortamda ABD Başkanı Biden’in İsrail’i ziyareti ve aleni destek mesajı vermesi şiddet ve yıkım operasyonuna taraf olması demektir. Aynı zamanda tarihi bir yanlıştır. Biden’ın İsrail’e gitmesi akla iki seçenek getirmiştir: Ya İsrail saldırılarını doğrudan yönetmektedir ya da Siyonist lobiler tarafından yönetilmektedir. İki seçenek de felakete hizmettir.

"BIDEN SORUMSUZ VE SAĞDUYUDAN YOKSUN"

ABD Başkanı şayet İsrail yerine ilk durak olarak Türkiye’ye gelmiş olsaydı, bu tavır ve tercihten Sayın Cumhurbaşkanımızın evsahipliğinde ve iki taraflı eşgüdüm halinde arabuluculuk misyonuna talip olduğu, barış ve çözüm ortamını inşa etmek amacıyla iyi niyetli arayış içinde bulunduğu anlamı çıkardı. Biden’ın sorumsuz ve sağduyudan yoksun politikası uzlaştırıcı ve yatıştırıcı değil, bilakis kışkırtıcı ve karanlık mahiyetlidir.

İsrail-Filistin arasındaki ağırlaşmış sorunun yegâne çözümü, bölgede iki devletli bir yapının acilen ve uluslararası toplumun desteğiyle hayata geçmesidir. 1967 sınırları dâhilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devleti mutlak surette tezahür ve tecelli etmek durumundadır. Akan kanın durması, adaletin ihyası ancak bu sayede mümkündür.

ÇOCUKLAR YAŞASIN KATİLLER KAHROLSUN

Sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları nefretle kınıyor, hayatlarını kaybeden Filistinli kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmetler diliyor, yaralılara şifalar temenni ediyorum. Vahşet bitsin, insanlık birleşsin. Niyaz ederim ki dehşet son bulsun, dualarımız kabul olsun. Çocuklar yaşasın, katiller kahrolsun." dedi.

İlginizi Çekebilir