İsrail-Filistin çatışması... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye elinden geleni yapmaya hazır

İsrail-Filistin çatışması... Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye elinden geleni yapmaya hazır
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Filistin-İsrail gerilimine yönelik sükunet çağrısını yenileyen Erdoğan, "Türkiye, iyice tırmanan gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır." ifadelerini kullandı.

Mor Efrem Süryani Kadim Ortodoks Kilisesi düzenlenen törenle ibadete açıldı. Törende açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail-Filistin arasındaki gerilime ilişkin, "Türkiye, iyice tırmanan gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

Sayın Metropolit, Süryani Ortodoks cemaati mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Afganistan'daki depremlerde vefat eden kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm imkanlarımızla yanlarındayız. Yardım malzemelerini süratle ulaştırılması için talimat verdik.

Temelini birlikte attığımız kilisenin açılışını sizlerle beraber yapmaktan memnuniyet duyuyorum. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Tüm İstanbul halkımız gibi Süryani toplumunun ihtiyaçlarını karşılamayı da devletimizin asli görevleri arasında addediyoruz. Sayın Kadir Topbaş ile bu süreci başlattık. Sürecin kesintiye uğramaması için girişimlerde bulunarak 3 Ağustos 2019'da temelini attık. Sıkıntıların çözülmesi için güçlü irade gösterdik. Devletimizin desteği, Süryani toplumu maddi katkısı ile yapılan kilisenin hayırlı olmasını diliyorum. 2002'den beri hayata geçirdiğimiz reform niteliğindeki birçok çalışmadan biridir.

Bulgar Demir Kilisesi'nin açılışına bizzat katıldım. Toplam 20 ibadethane restore edilerek hizmete açıldı. Bütün vakıflar sorunlarını devletin en yüksek kademesine iletme fırsatını buldu. Balkanlar ve Batı Trakya'daki ayrımcılık devam etse de biz farklı inanç gruplarına asla bu yola tevessül etmedik. Edilmesine de izin vermedik. Hiçbir şekilde bazı ülkelerle olan anlaşmazlıkların vatandaşlarımızı etkilemesine izin vermiyoruz. 

Ülkemizdeki azınlıklara ait 58 okul mevcut. Süryanilerin de okul açmasını temin ettik. Bu bölgede talep edilen bir okul konusunu da içişleri bakanımızın verdiği müjde ile 2 dönüme yakın arazi tahsisi ile o adımı da atmış olacağız.

Bu okulları devletimizin resmi okullarından ayrı tutmuyoruz. Her türlü desteği sunuyoruz. Vakıf seçimleri çıkan yönetmelik ile kısa sürede gerçekleştirildi. 6 ay içinde 167 azınlık vakfı seçimi tamamlandı. Uzun zaman alacak nice adımı siz vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Her türlü ihtiyacınızda yanınızda olmayı sürdüreceğiz. Ortak vatanımız olan Türkiye'nin büyümesi için sizlerin de gereken desteği vereceğine inanıyorum. Türkiye Yüzyılı'nda sizlerin katkısına güveniyorum.

Bu hoşgörü tablosunu çok anlamlı buluyorum. Türkiye farklı kültürleri asırlar boyunca barış içinde yaşatmış örnek birikime sahiptir. Bizim medeniyetimizde mazlumun da zalimin de kimliğine bakılmaz. Kimliğine bakılmaksızın zalimin karşısında mazlumun yanında durmak bizim görevimizdir. 

Son dönemde İslam düşmanlığı başta olmak üzere nefret suçları artmakta. Düşünce hürriyeti denilerek göz yumuluyor. Büyükelçiliklerimizin önündeki saldırılara müsaade ediliyor. Diğer inanç gruplarının da verdiği tepki yok sayılıyor. Tahammül sınırlarını aşan bu saldırıların yenilerinin eklenmesini kabul edemeyiz. BM başta olmak üzere üyesi olduğumuz platformlarda bu tehlikeye dikkat çekiyoruz. Musevisi ve Hristiyanı ile vatandaşlarımızın tepkilerini görmekten memnuniyet duyuyoruz. 

FİLİSTİN-İSRAİL GERİLİMİ

Bölgemizdeki sorunların tamamının kökeninde Filistin meselesi bulunuyor. Ortadoğu'ya kalıcı barışın gelebilmesi ancak İsrail-Filistin sorununun çözümüyle mümkündür. Başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi artık ertelenemez bir ihtiyaçtır.

Filistinli kardeşlerimizle daima dayanışma içinde olurken bölgede gerilimi tırmandıracak her türlü adımdan imtina edilmesi gerektiğini vurguluyoruz. Bugün de adil bir barışın kaybedeni olmaz düsturuyla hareket ediyoruz.

Türkiye, iyice tırmanan gerilimin düşmesi için elinden geleni yapmaya hazırdır.

İlginizi Çekebilir