Bu da kira borsası! Memurdan, doktordan başkasına vermiyorlar! Üstüne bir de senet istiyorlar

Bu da kira borsası! Memurdan, doktordan başkasına vermiyorlar! Üstüne bir de senet istiyorlar
Ülkemizde yıllar önce bir gelenek olan memura kız vermenin yerini memura ev kiralama aldı. Kiracısıyla davalık olmak istemeyenler kendilerini garantiye almak için kiralık ilanlarında ‘Memur’ şartı koştu. Emlak sitelerinde yüzlerce ‘Memura kiralık’ ilanına rastlamak mümkün. Mersin’de havuzlu bir sitedeki daireyi 30 bin liraya kiraya veren vatandaş depozito olarak da 300 bin lira senet şartı koydu. Kadıköy, Beşiktaş gibi ilçelerde ise doktor ve avukatlar tercih ediliyor.

ERCAN ÖZTÜRK/ ÖZEL HABER 

Kira tahliye davalarında adeta patlama yaşanıyor. Bir davanın görülmesi neredeyse en erken bir seneyi buluyor. Kiracısıyla mahkeme koridorlarına düşmek istemeyen binlerce vatandaş kiralık dairelerine ‘Memur’ şartı koyuyor. Emlak sitelerinde yüzlerce ‘Memura kiralık ev’ ilanına rastlamak mümkün. Bazı ‘Memura kiralık’ dairelerin şartları memur maaşına göre çok  ağır. Mersin’de aylık kirası 30 bin lira olan dairenin kirası yıllık peşin isteniyor. Ayrıca depozito olarak da 300 bin liralık senet şartı konulmuş.

Screenshot_1-14

POLİSE KİRALIK ANCAK…

Bayrampaşa’da Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne beş dakika yürüme mesafesinde olan 2+1 daire sadece polis memuruna kiraya veriliyor. Ancak istenen kira ile yeni polis memurunun  maaşı arasında 5 bin liralık  fark var. Yeni polis memurlarının maaşı 25 bin 500 lirayken istenen kira 29 bin 999 lira. Ev için istenilen depozito ise 30 bin lira. İstanbul’da memura kiralık olarak verilen daireler genelde gelir seviyesi düşük ilçelerde. Kiraların yüz bin liraya kadar çıktığı Örneğin Kadıköy, Beşiktaş, Şişli gibi ilçelerde memura kiralık ev ilanı bulunmuyor.

Screenshot_2-12

LÜKS SEMTLER DOKTOR VE AVUKAT TERCİH EDİYOR

Metrekare fiyatlarının en yüksek olduğu ilçelerde kiralık daireler ya doktora ya da avukatlara kiraya veriliyor. Kadıköy’ün en güzel mahallelerinde Caddebostan’da 120 metrekarelik dairenin aylık kirası 75 bin lira. ‘Tabela değeri olan daire doktora’ başlığında verilen ilanda istenilen depozito ve apartman aidatı ise belirtilmemiş.

Screenshot_3-12

KENDİSİNİ GARANTİYE ALMAK İSTİYOR

Küçükçekmece’de gayrimenkul işi yapan Yurdaer Yurtsever, memura kiralık ev ilanlarıyla ilgili Master Haber’e şunları söyledi, ‘Tahliye davalarıyla uğraşmak istemeyen vatandaşlar bir anlamda kendilerini garantiye almak istiyorlar. Onun için de düzenli maaşı olan memurları tercih ediyorlar. Ancak memur maaşları da ortada. İstenilen kiralar genelde 20 bin lira üzerinde. Dolayısıyla tek maaşla o dairelerde oturmanın imkanı yok. Bir de memura kiraya verilen ilanlar genelde Bayrampaşa, Sultangazi, Gaziosmanpaşa, Esenler  gibi biraz gelir seviyesi düşük ilçeleri kapsıyor. Kira fiyatlarını en yüksek olduğu Kadıköy’de bir tane ‘Memura kiralık daire’ ilamı bulamazsınız. Aynı şekilde Beşiktaş ve Bakırköy’de de bulabilmeniz imkansız’ diye konuştu.

Screenshot_4-14

HEDEF ÖĞRENCİLER

Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli gibi ilçelerde özellikle büyük evi olanlar  daha cazip olduğu için odaları tek tek kiraya veriyor. Kadıköy'de 15 metrekare net kullanım alanlı odanın aylık kirası 13 bin 700 lira. Kadıköy’de kiralık oda fiyatları ise genelde 9 bin liradan başlıyor. Harbiye, Nişantaşı, Cihangir, Moda gibi semtleri tercih edenlerin ödeyecekleri oda kiraları neredeyse asgari ücretin iki katı civarında.

Screenshot_5-10

 KİRA TAHLİYE DAVALARINDA PATLAMA

Türkiye’nin dört bir yanında devam eden kira tahliye davalarında ise adeta patlama yaşanıyor. 2022 yılında sadece 22 bin olan kira tahliye davası, 2023’ün ilk altı ayında 47 binlere ulaştı. 

Screenshot_6-11

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.