Dışişleri Bakanlığı'ndan "SİHA" açıklaması! "Operasyonun icrasını hiçbir şekilde etkilememiştir"

Dışişleri Bakanlığı'ndan "SİHA" açıklaması! "Operasyonun icrasını hiçbir şekilde etkilememiştir"
Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Suriye'de düşürdüğü SİHA'yla ilgili son dakika açıklamasında bulundu. Açıklamada, "Söz konusu hadise, (PKK/YPG’ye karşı) devam eden operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir." ifadelerine yer verildi.

ABD Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon), Suriye’de faaliyet gösteren İnsansız Hava aracının ABD’ye ait F-16 uçakları tarafından düşürüldüğünü açıklamasıyla ilgili Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye'de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye'nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir Siha kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

Sözkonusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

Irak'ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye'de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.

İlginizi Çekebilir