Dışişleri Bakanı Fidan, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü: YPG ile çalışmaktan vazgeçin

Dışişleri Bakanı Fidan, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü: YPG ile çalışmaktan vazgeçin
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Fidan, Blinken'a YPG ile çalışmaktan vazgeçmelerini söyledi. Türkiye'nin Irak ve Suriye'de terör örgütlerine yönelik operasyonlarını da ele alan Fidan ve Blinken, çatışmasızlık mekanizmasının etkin şekilde çalıştırılması konusunda mutabakata vardı.

Ankara Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye ve Irak'taki terör operasyonları ele alındı. 

"YPG İLE ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇİN"

Görüşmeye ilişkin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile bugün (6 Ekim) bir telefon görüşmesi gerçekleştirmiştir. Görüşmede Bakan Fidan, bir müttefik olarak ABD'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör örgütü YPG'yle beraber çalışmaktan vazgeçmesi gerektiğini kuvvetli ifadelerle muhatabı Blinken'ın dikkatine getirmiş, Türkiye'nin Irak ve Suriye'deki terörle mücadele operasyonlarının kararlı bir şekilde devam edeceğini kaydetmiştir.

"MUTABAKATA VARILMIŞTIR"

Görüşmede, Türkiye'nin bölgede devam etmekte olan operasyonları çerçevesinde, Irak ve Suriye'de bulunan Amerikan güçleriyle aramızdaki çatışmasızlık mekanizması da gündeme gelmiş, bir SİHA'mızın düşürülmesi bağlamında söz konusu mekanizmanın terörle mücadelemize engel teşkil etmeyecek şekilde etkin çalıştırılması konusunda mutabakata varılmıştır.

Görüşmede ayrıca, NATO genişlemesi konusu da ele alınmıştır.

İlginizi Çekebilir