DEM CHP'ye ne protokolü önerdi?

DEM “İstanbul’dan aday çıkaracağız” açıklamasıyla CHP’yi iyice köşeye sıkıştırdı. PKK ise “ittifaklar devam etmeli” çıkışı yaptı. Ama bu CHP için kolay değil. Çünkü DEM’in bir talebi var.

Yerel seçimlere kısa bir süre kaldı ama CHP’de hala belirsizlik devam ediyor. Bir çok ilçeyi halen açıklamış bile değil. Parti tabanı bu durumdan oldukça rahatsız. Artık parti içerisinde nasıl bir kavga varsa süreç tıkanmış durum da.

Başak Demirtaş’ın “İstanbul adayı olabilirim” çıkışıyla başlayan süreçte DEM, “Aday çıkaracağız ama bu isim Başak Demirtaş değil” açıklamasıyla olayı başka bir alana taşıdı. DEM’in desteğiyle İBB Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu için en kötü senaryo buydu. İstanbul’da Kürt oyu sonuca etki edecek kadar etkili.

PKK: İTTİFAKLAR SÜRMELİ

PKK elebaşı Karasu, “İttifakları sürdürmek gerekiyor” diyerek, DEM Parti'ye 'CHP' mesajı yolladı. Elebaşının mesajı sonrası Başak Demirtaş İBB adayı olmaktan vazgeçti. Partisi ise "Mutabakata varamadık" açıklaması yaptı.

Peki DEM ne istiyor? Pazarlıklara açık olan DEM çok şey istiyor tabi ki... CHP, iddialara göre 8 ilçe belediye başkan yardımcılığı, 2 daire başkanlığı ve tarihinde ilk kez İBB Meclisi’nde grup kurması için 2 veya 3 meclis üyeliği önerdi.

AÇIK PROTOKOL İSTEDİ

Buraya kadar her şey tamam. Ama DEM bunun kapalı kapılar ardında yapılmasını kabul etmedi. "Gelin, açık protokol yapalım. Kamuoyunun önünde çıkıp bunu açıklayalım” deyince CHP’de işler karıştı, planlar altüst oldu.

DEM, kartları açık oynamak istedi. Gizli değil, aleni işbirliğimiz bilinsin istedi. Sizce CHP bu topa girebilir mi? Terör örgütüyle her yerden bağlı olan bir partiyle açık protokol yapabilir mi? Tabi ki buna cesaret edemez.

Benim için önemli olan PKK’nın partisiyle ne olursa olsun görüşüyor olmaları çok acı. İstanbul ve biz İstanbullular'ın kaderinde terör örgütünün partisi söz sahibi olmamalı. Herkes çıkarsın adayını burası er meydanı.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Özkan Tamirak Arşivi