Tablo çok vahim, vakalar giderek artıyor! Bu belirtiler varsa dikkat! Uzmanlar "15 dakika bile yeterli" diyor

Tablo çok vahim, vakalar giderek artıyor! Bu belirtiler varsa dikkat! Uzmanlar "15 dakika bile yeterli" diyor
Son günlerde hastanelere kaşınma ve döküntü gibi şikayetlerle gelenlerin sayısında artış yaşanıyor. Doktorlar, bu şikayetlerden 10'da birinin uyuz olduğunu ve önlem alınması gerektiğini söylüyor. Uyuzun bulaşması için 15 dakikalık bir temasın bile yeterli olabileceğine dikkat çeken uzmanlar, belirtisi olanlarla aynı ortamda bulunmaması konusunda uyarıyor.

Hastanelerde kaşınma şikayetiyle giden hastalara konulan uyuz tanısında artış var. Uzmanlar, uyuz belirtileri olanlara önlem alması çağrısında bulunurken, diğer kişileri de temas etmeme konusunda uyarıyor.

"2 VAKADAN BİRİ UYUZ"

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, "Polikiniklere kaşıntıyla, döküntüyle gelen 30-40 vakadan 3-4 tanesi yani 10 vakadan 1 tanesi uyuz" dedi. Dermotoloji Uzmanı Prof. Dr. Diden Dinçer Rota, gelen 2 hastasından birinin uyuz vakası olduğunu belirterek tablonun daha da vahim olduğunu ifade etti.

"EL VE AYAK BİLEKLERİNDE..."

Uzman isimler uyarıyor ama tedbir alınmazsa sahada gözlemlenen salgın daha da artabilir. Prof. Dr. Rota, "El parmak aralarında, bayanlarda göğüs çevresinde, erkeklerde genital bölgede, el ve ayak bileklerinde ince bir çizgi halinde çok kaşıntılı lezyonlar oluyor. Bu lezyonlardaki kaşıntı gece yarısı uykudan uyandırabilecek hale gelebiliyor" dedi.

BULAŞABİLECEK ALANLAR

Düzensiz göçmen sayısındaki artış, deprem bölgelerindeki toplu yaşam ve pandemi ile birlikte düşen bağışıklık nedeniyle vaka sayıları her geçen gün katlanarak artıyor. Okul, restoran, otel ve hatta toplu taşıma araçları gibi kalabalığın olduğu alanlar bulaş riskinin en fazla olduğu alanlar.

15 DAKİKA BİLE YETERLİ

FOX Haber'in haberine göre uyuz hastasının temas ettiği ve aynı alan içerisinde yaşadığı kişiler de risk altında. 15 dakikalık bir temas dahi riskin artmasına yol açıyor.

Prof. Dr. Rota, "Tüm eşyalarımız 60 derecede yıkanıp sıcak ütü basılmalı. Yıkanmayan kıyafetleri ise 10-15 gün süreyle ağzı kapalı poşetlerde bekletmeliyiz." dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.