En ilginç IQ testi! Katılanların hepsi cevaplarına şaşırıyor

En ilginç IQ testi! Katılanların hepsi cevaplarına şaşırıyor
Sosyal medyada oldukça popüler olan IQ testlerine bir yenisi daha eklendi. Dünyanın en kısa testi olarak da bilinen bu test Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörü Shane Frederick tarafından 2005 yılında bulundu. Teste katılanların yüzde 83'ü ise cevaplar karşısında afalladı.

Screenshot_6-8Dünyanın en ilginç ve en kısa testi olarak bilinen IQ testi unvanına sahip bu üç soruluk test, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) profesörü Shane Frederick tarafından 2005 yılında bulundu ve bugüne dek özellikle büyük şirketler ve kritik kamu kuruluşları tarafından yaygın bir şekilde kullanıldı. Teste katılanların büyük  bir çoğunluğu cevaplar karşısında oldukça afalladı. 

İŞTE DÜNYANIN EN KISA VE İLGİNÇ IQ TESTİ 

Screenshot_4-7

1. Soru:

1 beyzbol sopası ve 1 topun toplam maliyeti 1.10 dolardır. Sopa, toptan 1 dolar daha pahalı ise topun fiyatı ne kadardır? 

Screenshot_5-6

2. Soru:

5 makine, 5 düğmeyi, 5 dakikada üretiyorsa; 100 makine, 100 düğmeyi kaç dakikada üretir? 

Screenshot_6-8

3. Soru:

Nilüfer yapraklarının bulunduğu bir gölde, yapraklar her gün bir önceki güne oranla iki kat büyümektedir. Nilüfer yapraklarının gölün tamamını kaplaması 48 gün sürüyorsa, gölün yarısını kaplamaları kaç gün sürmektedir? 

Testi çözenlerin geneli (yukarıdaki soruların sırasına göre) 10 sent, 100 dakika ve 24 gün cevaplarını verdi ve bu cevapların tamamı yanlış. 

Prof Frederick'e göre ilk sorunun cevabı 5 cent ve açıklaması da şöyle:Screenshot_7-5

Eğer sopa ve topun toplam maliyeti 1 dolar 10 cent, sopa daha pahalı ve aralarındaki fiyat farkı da 1 dolar ise; sopanın fiyatı 1 dolar 5 cent, topun fiyatı da 5 cent olmalı. 

Formülü de şöyle:

Eğer beyzbol sopasına x dersek ve sopa toptan 1 dolar daha fazlaysa sopa x+1 dolar olmuş olur. Bu bağlamda beyzbol sopasının ve topunun toplam fiyatı 1.1 dolardır. Yani denklemi x+(x+1)=1.1 şeklinde yazabiliriz.

Sonrasında sırasıyla;

2x + 1 = 1.1

2x = 1.1 - 1

2x = 0.1

x = 0.05 

Screenshot_8-5

İkinci sorunun cevabı da şöyle:

Şayet 5 makine, 5 dakikada, 5 düğme üretiyorsa; her bir makine, 5 dakikada 1 düğme üretiyordur. 

Dolayısıyla, 100 makine de 100 düğmeyi 5 dakikada üretir.Screenshot_10-3

Geldik üçüncü ve son sorunun cevabına...

Gölün tamamen nilüfer yapraklarıyla kaplandığı gün sayısı her ne olursa olsun, (her gün iki kat büyüdükleri göz önüne alındığında) gölün tamamını kaplayabilmeleri için "bir gün önce gölün yarısını kaplamış olmaları gerekir."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.