Bilgili'nin arazine onay! İBB Meclisinde roller değişince...

Bilgili'nin arazine onay! İBB Meclisinde roller değişince...
Büyükçekmece’de bulunan Beşiktaş eski Başkanı Serdar Bilgili’nin arazisi 10 yıldır yerel belediyede AK Parti ile CHP’yi karşı karşıya getiriyordu. CHP’nin onayladığı, AK Parti’nin mahkemeye taşıdığı araziyle ilgili plan değişikliği İBB’ye gelince roller değişti. Arazi CHP’li üyelerin ret oyuna karşı AK Partili Meclis üyelerinin oylarıyla komisyondan geçti.

ERCAN ÖZTÜRK / ÖZEL HABER

Büyükçekmece Belediyesi’nin 2013 yılında 24 milyon liradan satışa çıkardığı araziyi Beşiktaş eski başkanlarından Serdar Bilgili’nin şirketi Bilgili Asya Gayrimenkul isimli şirket satın aldı. Satıştan kısa bir süre sonra kıyı kenar çizgisinde kalan arazi mahkemelik oldu. Yargı süreci iki yılda sona eren arazi 2016 yılında Büyükçekmece Belediyesi meclis gündemine geldi. İki meclis üyesi, Bilgili’nin yapacağı 10 katlı projenin imar yoğunluğu yaratacağı için şerh düştü. Karar oy çokluğuyla meclisten geçse de Mimarlar Odası meclis kararını mahkemeye taşıdı. İstanbul 13’ncü İdare Mahkemesi İBB’nin onayladığı plan notlarını iptal etti.

AK PARTİLİ MECLİS ÜYELERİ MUHALEFET ŞERHİ DÜŞTÜ

Büyükçekmece Belediyesi, mahkemenin iptal ettiği plan notlarını bu defa 2022 yılı Şubat ayında yeniden meclis gündemine getirdi. AK Partili meclis üyeleri, 1/1000 ve 1/5000 ölçekli üst plan kararlarına aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle yazılı muhalefet şerhi düştü. Aynen 2016 yılında olduğu gibi karar oy çokluğuyla meclisten geçti. Büyükçekmece Belediye Meclisi’nden oy çokluğu ile geçen 10.02.2022 tarih ve 29 sayılı Belediye Meclis kararı, aradan yaklaşık 1.5 yıl geçmesine rağmen İBB Meclisine gönderilmedi. AK Partili meclis üyeleri, 10 Şubat tarihli meclis kararının İBB’ye gönderilmemesi üzerine bir yazılı önerge verdi.

İBB MECLSİ KOMİSYONUNDA OY ÇOKLUĞUYLA ONAYLANDI

Dün İBB Meclis Komisyonu’na sunulan plan değişikliklerinden biri de   Bilgili’nin Büyükçekmece’de bulunan arazisiydi. İmar Komisyonu’nda bulunan AK Partili üyelerin, kendi partisinin Büyükçekmece’de yıllardır muhalefet ettiği değişikliğe ‘Onay’ vermeleri şaşkınlık yarattı. Komisyon Başkanı Adnan Zeki Bostancı, Başkan Vekili Mehmet Yiğit, Cemil Keskin, üyeler Emre Durak, Eyüp Dursun, Halil İbrahim Arslan,  Necati Kahraman, Hüseyin Gürsoy Güleryüz karara onay verirlerken, CHP’li komisyon üyeleri Sedat Özkan, Erkan Erdoğan, Sebahattin Öztürk, Alaettin Aktay,  Nurkal Dedetaş  ve Kazım Akşahin karara ‘katılmıyorum’ şerhi düştü. Böylece CHP’li İBB meclis üyeleri de kendi partilerinin Büyükçekmece Belediyesi’nde yıllardır komisyondan geçirmeye çabaladığı plan değişikliğine hayır dedi. 


 
RAPORA RAĞMEN KOMİSYONDAN GEÇTİ

Karar, Planlama Müdürlüğü’nün hazırladığı rapora rağmen meclisten geçti. Müdürlük tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verilmişti: 

Plan değişikliği yapılması istenen arazi Kıyı Kenar Çizgisi üzerinde kalmaktadır. Plan değişikliğiyle ilgili bakanlık görüşü alınmadığı, teklif plan notlarında tanımlayıcı ve kısıtlayıcı bir hükmün yer almadığı, Çevre yapılaşma koşulları kapsamında 4 kat yapılaşma olan bölgeye 2 adet 22 kat, bir adet 20 kat ve bir adet de 4 kat yapıların hem kent silüetini bozacak hem de nüfus yoğunluğunu arttıracaktır. 1/1000 ölçekli uygulama planlarında yüzde 40 olan konut+ticaret alanlarından konut oranının yüzde 70’e çıkarıldığı, alınan ruhsatlarda toplamda 8 bin 720 metrekare olan konut alanlarının telif ile 23 bin metrekare olacağı, 291 kişi olan nüfusun teklif ile 768 kişiye çıkacağı, bu bakımdan konut alanlarında 477 kişilik ilave artışının gerçekleşeceği, ayrılan yeşil alanın olması gerekenin çok altında olduğu görülmüştür. Ayrıca teknik ve sosyal altyapı alanlarına ilişkin değerlendirilmelerinin yapılmamış’

İlginizi Çekebilir