Başsavcılık “Rüşvetle dağıtılan adalet” başlıklı paylaşım hakkında soruşturma başlattı!

Başsavcılık “Rüşvetle dağıtılan adalet” başlıklı paylaşım hakkında soruşturma başlattı!
Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Av. Eyyup Akıncı isimli bir sosyal medya kullanıcısının, “Rüşvetle dağıtılan adalet” başlıklı paylaşımı nedeniyle açıklama yaptı. Başsavcılıktan yapılan açıklada; "Adalete güveni zedeleyecek paylaşım sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, Av. Eyyup Akıncı isimli bir sosyal medya kullanıcısının, “Rüşvetle dağıtılan adalet” başlıklı paylaşımı nedeniyle soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Başsavcılık, soyut ve genel nitelikte iddialar ile Küçükçekmece Adliyesinde görev yapan 200 Hakim ve Savcıya ağır ithamlarda bulunarak töhmet altında bırakıldığını kaydetti. İlgili paylaşımların iki adet soruşturma dosyası ile ilgili olduğunu kaydeden Başsavcılık, “Her ne kadar Av. Eyyup Akıncı paylaşımında; ‘Küçükçekmece Adliyesinde rüşvet ulu orta alınıyor, tahliye işlemleri rüşvet alınarak yapılıyor’ yazı ve anlam içeriğiyle suçlamada bulunmuş ise de; vekaleti bulunan şüphelide dahil olmak üzere eksiksiz yürütülen soruşturmanın devamında, şüpheliler lehine elde edilen yeni deliller ve suç vasfının değişme ihtimaline binaen, ilgili Hakimliklerce verilen tahliye kararları sonrasında herhangi bir Hakim-Savcısının da rüşvet almadığı paylaşımın içeriğinden açıkça anlaşılmaktadır. Ayrıca bu düşünce yapısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm yargı organlarında tutuklu devam eden soruşturma ve kovuşturma dosyalarının tamamında rüşvet almak için tutuklu bulundukları anlamı çıkar ki, paylaşımın içeriğinin vahim niteliğini ortaya koymaktadır” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, “Somut delillere ve belgelere dayanmaksızın, soyut ve genel nitelikte iddialar ile Küçükçekmece Adliyesinde görev yapan 200 Hakim ve Savcıya ağır ithamlarda bulunarak töhmet altında bırakacak ve adalete güveni zedeleyecek paylaşım sebebiyle Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından derhal soruşturma başlatılmıştır” denildi.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, paylaşım içeriğinde yer alan iddialarla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığınca inceleme ve araştırmalar sonucunda; paylaşım içeriğinin 2 adet soruşturma dosyasıyla ilgili olduğunun tespit edildiğini belirterek, paylaşım içeriğinde bahsi geçen soruşturmalar ile ilgili de son bilgilere yer verdi.

SORUŞTURMA DOSYALARI İE İLGİLİ SON BİLGİLER PAYLAŞILDI

Başsavcılıktan paylaşım içeriğinde bahsi geçen birinci soruşturma dosyası ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Bu dosyada Av. Eyyup Akıncı’nın vekaletinin bulunmadığı, soruşturmanın Başsavcılığımız Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütüldüğü, suçun Vahim Nitelikte Silah Kaçakçılığı Ve Patlayıcı Madde Bulundurma olduğu, olay tarihinde kolluk görevlilerine yapılan ihbar üzerine, Başsavcılığımız tarafından verilen arama kararı üzerine Başakşehir ilçesinde bulunan ilgili adreste yapılan aramada; 5 tanesi yivli 16 tanesi yivsiz olmak üzere 21 adet tüfek, 20 adet tabanca, 600 üzerinde tabanca fişeği, daralı ağırlığı 541.6 gram gelen sodyum nitritin ele geçirildiği, Başsavcılığımızca şüphelinin ifadesi alınarak CMK 100 maddesine göre tutuklama talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildiği, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince bilirkişi incelemesi (kriminal rapor) yapılmadığı, delillerin henüz toplanmadığı gerekçesiyle şüpheli hakkında adli kontrol kararı verildiği, soruşturma devamında kriminal rapor düzenlenmesinden sonra ele geçen silahların VAHİM nitelikte olması nedeniyle yeni delil durumuna göre şüpheli tekrar tutuklamaya sevk edilmiş olup, Nöbetçi 3. Sulh Ceza Hakimliğince 04/10/2023 tarihinde tutuklanmıştır. Soruşturma halen devam etmektedir.”

Başsavcılık, paylaşım içeriğindeki ikinci dosyada ise ilgili avukatın vekaletinin bulunduğunu belirterek, soruşturma ile ilgili şu bilgilere yer verdi:
“Soruşturmanın Başsavcılığımız Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosunca yürütüldüğü, kolluk görevlilerine Küçükçekmece ilçesinde uyuşturucu madde ticareti yapıldığına dair yapılan ihbar üzerine; ihbar konusu adreste verilen arama kararına istinaden yapılan arama sonucunda; yüklü miktarda uyuşturucu madde ve uyuşturucu madde satışında kullanılan hassas terazi ele geçtiği, soruşturma kapsamında 3 (üç) şüphelinin yakalandığı, şüphelilerin tamamının üzerlerine atılı ‘Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Ticareti Yapma veya Sağlama’ suçundan tutuklamaya sevk edilmiş olup, şüpheliler Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince 23/10/2022 tarihinde tutuklandıkları, soruşturma aşamasında bir şüpheli toplanan bir kısım delillerden sonra Küçükçekmece 1. Asliye Ceza Mahkemesince suç vasfının değişme ihtimaline binaen 23/12/2022 tarihinde tahliye edildiği, Av. Eyyup Akıncı’nın müdafisi olduğu ikinci şüphelinin ise soruşturma aşamasında toplanan deliller üzerinden suç vasfının şüpheli lehine değişme ihtimaline binaen Küçükçekmece 2. Sulh Ceza Hakimliğince 13/03/2023 tarihinde tahliye edildiği, diğer şüphelinin ise mevcut delil durumuna göre tutukluluk halinin devam ettiği anlaşılmıştır.”

BAŞSAVCILIĞA DAVET EDİLDİ

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığınca söz konusu paylaşımları yapan ve Küçükçekmece Adliyesinde görev yapan tüm yargı mensuplarına yönelik ağır ithamda bulunarak töhmet altında bırakan Av. Eyyup Akıncı, “Eski tutuksuz dosyaları raflardan indirip karıştırıyorlar. Ek İfade almak için bir bahane oluşturup önce ek ifadeye çağırıyorlar. Ek ifade alıp da tutukluluğa sevk, sonrasında sulh cezalar da talimat almış gibi her sevk edileni tutukluyor. İtirazlar da asliye cezalar söz birliği yapmış gibi dosyalara bakılmadan reddediliyor. Küçükçekmece Adliyesindeki tutuklama kararları o kadar garabet dolu ki meslek hayatımda ilk defa bir başsavcılığa çıktım. Hukuka aykırı tutuklamaya isyan ettim. Hukuksuzluğu çok açık olan dosyamda başsavcı vekili dosyada tutuklama kararı gayet hukuka uygun demişti. Ben anlamadım. Rüşvet payını mı istemiş bilemedim.” şeklinde devam eden kesin yargı içeren paylaşımlarını açıklamak üzere Cumhuriyet Başsavcılığı’na davet edildiği kaydedildi.

HERHANGİ BİR YARGI MENSUBUNUN RÜŞVET ALMADIĞI ANLAŞILMAKTADIR

Cumhuriyet Başsavcılığından, ilgili iddialara ilişkin yapılan açıklamada, “Her ne kadar Av. Eyyup Akıncı paylaşımında; ‘Küçükçekmece Adliyesinde rüşvet ulu orta alınıyor, tahliye işlemleri rüşvet alınarak yapılıyor’ yazı ve anlam içeriğiyle suçlamada bulunmuş ise de; vekaleti bulunan şüphelide dahil olmak üzere eksiksiz yürütülen soruşturmanın devamında, şüpheliler lehine elde edilen yeni deliller ve suç vasfının değişme ihtimaline binaen, ilgili Hakimliklerce verilen tahliye kararları sonrasında herhangi bir Hakim-Savcısının da rüşvet almadığı paylaşımın içeriğinden açıkça anlaşılmaktadır. Ayrıca bu düşünce yapısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm yargı organlarında tutuklu devam eden soruşturma ve kovuşturma dosyalarının tamamında rüşvet almak için tutuklu bulundukları anlamı çıkar ki, paylaşımın içeriğinin vahim niteliğini ortaya koymaktadır” denildi.

İlginizi Çekebilir