Montella, Hırvatistan maçı öncesi konuştu: İyi bir sonuç almak istiyoruz

Montella, Hırvatistan maçı öncesi konuştu: İyi bir sonuç almak istiyoruz
Vincenzo Montella, Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Hırvatistan'a karşı oynayacağımız maç öncesi basın toplantısında "oyuncularıma güveniyorum. İyi bir sonuç almak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde Hırvatistan'a karşı oynayacağımız maç öncesi basın mensuplarına açıklama yaptı. 

"BEN OYUNCULARIMA GÜVENİYORUM"

Basın toplantısı öncesi açıklamada bulunan Montella, şu ifadeleri kaydetti;

"Hırvatistan yerine Letonya ile başlamak ister miydi?"

"Zorlu bir başlangıç gibi gözükse de ben oyuncularıma güveniyorum. Bizim kaliteli oyuncularımız var. Burada milli gururumuzu ve isteğimizi sahaya yansıtacağız."

"ÖYLE BİR TÜRKİYE OLACAK Kİ..."

"Biraz kısa bir süremiz olsa da oyuncularımıza sahada görmek istediklerimizi anlattım. Öyle bir Türkiye göstereceğiz ki; geçmişe nazaran daha farklı işler yapan ve sahada daha farklı duran bir Türkiye olacak."

SAKATLAR İÇİN AÇIKLAMA

"Yusuf Sarı çok istekli bir oyuncu ama bu maçta bizimle olmayacak. Bir sonraki maça onu yetiştirmek istiyoruz. Stoperde çok önemli 3 eksiğimiz var ama mevcut oyuncularımızla çok büyük bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum."

"EN BÜYÜK İKİ TARİHE SAHİP ÜLKE"

"Türkiye ve İtalya, tarihsel olarak dünyanın en büyük tarihine sahip iki ülkesi son bin yıla baktığınızda. Kültürel olarak da birbirine yakın ülkeler. İtalyan olarak tabii ki mutluyum ancak Türk Milli Takımı'nın başında olduğum için de çok çok mutluyum."

'DEĞİŞİME HAZIR BİR GRUP GÖRDÜM'

"Bütün taktiklere saygı duyuyorum ama ben buraya geldiğimden beni iştahlı, değişime hazır bir futbolcu grubu gördüm. Rakibimiz son Dünya Kupası'nda üçüncü olmuş bir takım. Biz her şeye hazırız."

''SIKINTI YAŞAYACAĞIMIZI DÜŞÜNMÜYORUM'

"Çok önemli eksiklerimiz var gibi gözükse de bu eksiklerimizi kapatabilecek oyuncularımız var. Arda Güler ve Mert Günok önemli eksikler ama ben her zaman elimde olan oyuncular ile planlama yaparım. Elimizdeki oyuncularla bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum."

'ŞANS YA DA ŞANSSIZLIK DEĞİL'

"Hırvatistan maçı ile başlamak yeni bir teknik direktör için avantaj mı?"

Vincenzo Montella: "Bunu bir şans ya da şanssızlık olarak görmüyorum. Hem kendimizi deneyeceğimiz, hem de çalıştıklarımızı sahada görmek istediğimiz bir maç olacak."

'FORVETLERİMİZ, KANATLARIMIZDI'

"Daha önce Adana Demirspor'da 4-6-0 gibi taktikler denediniz. Milli Takım'da da böyle bir denemeniz olacak mı?

Vincenzo Montella: "O zamanlar belki sahada iyi bir forvet yoktu ama bizim dizilişimiz 4-6-0 değildi. Bizim forvetlerimiz kanat oyuncularımızdı. İlla bir 9 numara ile oynamanız gerektiğini düşünmüyorum. Bu düşünceye katılmıyorum."

HIRVATİSTAN'DA FUTBOL SEVGİSİ

"Hırvatistan'da belki de Türkiye'den ve İtalya'dan daha büyük bir futbol sevgisi var. Bunu biliyor muydunuz?"

Vincezo Montella: "Evet."

'NEDEN OLMASIN?'

"Kültürsel olarak çok yakın iki ülkenin ev sahipliği yaptığı bir turnuva olacak. 9 sene sonra burada Türk Milli Takımı'nın başında olur muyum? Neden olmasın?"

'HER MAÇ OYUNU DEĞİŞTİREBİLİR'

"Luka Modric, belki de milli takım için dinleniyordur. Gerçekten çok büyük bir futbolcu. Ancak yıllar geçtikçe futbolcular kendilerini yönetmeye başlıyor. Real Madrid'de çok büyük oyuncu ile çalışıyor ve her an oyunu değiştirebilir."

'İKİ ROLÜ DE ÇIKARABİLECEK OYUNCU'

"Hakan öyle bir seviyeye geldi ki iki rolü de çıkarabilecek bir oyuncu artık. Son dönemlerinde üçlü savunmalarda daha iyi oynadığını görüyoruz. Ancak defans dörtlü de olsa gayet iyi oynayacağını düşünüyorum. Futbola sadece bireysel olarak bakmamalıyız. Oyuncuları beraber kullanabilmek en önemlisi."

'HEP GOL ATMAYI HAYAL EDERDİM'

"Ben bir kaleyi gördüğümde her zaman geçmişim aklıma geliyor. Hep gol atmayı hayal ederdim. Umarım aynısı Cenk Tosun için de geçerlidir."

A Milli Takım Teknik Direktörü Vincenzo Montella, UEFA EURO 2024 Elemeleri D Grubu 6. maçında yarın deplasmanda Hırvatistan ile oynayacakları mücadele öncesi çok iyi bir kadroya sahip olduklarını ve yarın iyi bir sonuç almak istediklerini söyledi.

Vincenzo Montella, karşılaşmanın oynanacağı Opus Arena’da düzenlenen basın toplantısına milli futbolcu İrfan Can Kahveci ile katıldı. Montella, oyuncu grubundan çok memnun olduğunu belirterek, "Taktiksel anlamda tüm taktikler galibiyeti de mağlubiyeti de getirebilir ama baktığınızda buraya geldiğim günde itibaren iştahı açık, öğrenmeye niyetli, değişime hazır bir futbolcu grubu gördüm. Yarın bizim için çok önemli bir test olacak. Kısa bir süredir çalışıyoruz. Rakibimiz dünya sıralamasında üçüncü. Biz her şeye hazırlıklıyız. İyi şekilde de olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

İtalyan teknik adam, takımda önemli eksiklerin olduğunun hatırlatılması üzerine, "Çok önemli eksiklerimiz var gibi gözükse de elimizde olan futbolcularımız eksileri kapatacak kalitede. Üç stoperimiz eksik, Arda Güler’in de ne kadar önemli futbolcu olduğunu biliyoruz, Mert Günok da eksik. Her zaman elimde olan futbolcularla planlama yapmayı severim. Elimizde onların yerini doldurabilecek iyi futbolcularımız var. Yarın için sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum. Yusuf Sarı’nın sakatlığı var, muhtemelen yarınki maçta bizimle olmayacak" değerlendirmesinde bulundu.

Vincenzo Montella, "İlk maçınızda Hırvatistan ile karşılaşacaksınız. Bu sizin için bir şans ya da şanssızlık olabilir mi?" sorusuna, "Şansla alakalı olduğunu düşünmüyorum. Şans ya da şanssızlık diyemem. Sadece futbol bu. Bu bizim için öyle bir maç ki hem kendimizi deneyebileceğiz, hem de tüm çalıştıklarımızı sahaya yansıttığımızı görebileceğimiz bir maç olacak" yanıtını verdi.

Montella, Hırvat bir gazetecinin Modric’in Real Madrid’de daha az süre almasıyla ilgili yorumunu sorması üzerine, "Belki milli takım için dinleniyordur bilemiyorum. Çok büyük bir futbolcudan bahsediyoruz geçmiş ve kalite olarak. Yıllar geçtikçe futbolcuların kendini daha iyi yönetmeyi öğrenmesi gerekiyor. Çok önemli bir hoca ile çalışıyor. Her zaman en iyi şeyleri yapmaya hazır bir futbolcu" açıklamasında bulundu.

İtalyan teknik adam, "Hakan Çalhanoğlu’nu hangi pozisyonda kullanmak istiyorsunuz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu konuda uzun ve kısa yanıt verebilirim. Öyle bir seviyeye geldi ki iki pozisyonu da çıkarabilecek bir oyuncu. Umarım uzun süre bunu yapabilir. Şu anda kendisi iki pozisyonu da oynayabilecek durumda ama son dönemlerine baktığınızda üçlü defansta daha geride oynuyor, orada biraz daha iyi oynayabileceğini düşünebiliriz ama tabii ki takımınızı nasıl organize ediyorsunuz? Oynayabileceğiniz şekle göre iki pozisyonda da iyi oynayacağını düşünüyorum. Futbola bakış açıma göre bireysel bakmamamız gerek, toplu grup olarak bakmamız gerek. Onları harmanlamak en önemlisi."

Vincenzo Montella, Türkiye ve İtalya’nın EURO 2032’i birlikte düzenlemesiyle ilgili ise, "Kültür olarak çok yakın iki ülkenin beraber gerçekleştireceği bir organizasyon olacak. Çok gurur verici. Bin senelik tarihe yakın olan ülke. Neden olmasın. 9 sene sonra tekrar burada millî takımın başında olabilirim. O zamana kadar da hocalık yapmaya devam etmek isterim. Önemli bir organizasyon olacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Milli futbolcu İrfan Can Kahveci ise iki takımda önemli eksiklerin olduğunu ancak ne olursa olsun yarın sahadan iyi bir sonuçla ayrılmak istediklerini söyledi. Yarınki maçın önemini bildiklerini belirten İrfan Can, "Gruptaki en önemli maçlarımızdan biri diyebilirim, her maç önemli ama bu maçın daha ayrı bir önemi var. Rakipte ve bizde eksikler var ama bizim takımımızda eksiklerin yerini doldurabilecek kaliteli oyuncular var. Aramızda Almanya’da bulunmak istediğimizi konuşuyoruz. Bu kadro, bu kalite orada olmayı hak ediyor. İnşallah önümüzdeki üç maçtan en iyi şekilde ayrılıp orada olacağımızı düşünüyoruz. Hırvatistan’ı ilk maçtan da tanıyoruz, analizlerden hocamızın gösterdikleri ile iyi tanıdığımızı düşünüyorum. Çok kaliteli oyuncuları var, hepsine saygı duyuyoruz ama aramızda özel bir isim söylemiyoruz" ifadelerini kullandı.

Vincenzo Montella ile yeni bir döneme girdiklerinin sorulması üzerine ise İrfan Can, "Hocamız geleli kısa bir süre oldu. Samimi, ne istediğini iyi şekilde anlatan bir hocamız. Üç günde hem video toplantılar hem sahadaki pratikle ne istediğini bize gösterdi biz de inşallah bunu yarın sahada gösterebiliriz" yanıtını verdi.

İrfan Can bu seneki performansı hakkında ise, "Her zaman kendimi geliştirmeye odaklanıyorum, kötü de gitsem neler yapacağıma odaklanıyorum. Kötü gittiğimde de hep çalıştım, sabrettim, konuşulanlara kulak asmadım desem yalan olur ama çok da dikkate almadım. Her hocanın çeşitli taktileri var, farklı şeyler istiyor, belki de bu sene hocamızın istekleri oyunuma daha uygun olduğunu düşünebilirim. İnşallah böyle devam ettiririm" değerlendirmesinde bulundu.

"LİVAKOVİC ÖNEMLİ BİR İSİM"

Milli futbolcu, Fenerbahçe’den takım arkadaşı Hırvatistan kalecisi Livakovic’le diyaloglarının sorulması üzerine ise, "Livakovic önemli bir isim. En önemlisi çok iyi bir karakter. Maç öncesinde kampta onunla şakalaşmamız oldu. İnşallah yarın onu üzen taraf biz oluruz. Önemli bir kaleci ama bizde de önemli ayaklar var onu üzebilecek" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.