Kritik görüşme! Kılıçdaroğlu, Numan Kurtulmuş ziyaretiyle ilgili konuştu! "Yeni anayasa için teklif gelirse..."

Kritik görüşme! Kılıçdaroğlu, Numan Kurtulmuş ziyaretiyle ilgili konuştu! "Yeni anayasa için teklif gelirse..."
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yanındaki heyetle TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'u makamında ziyaret etti. Görüşmede, Meclis'in güçlenmesi için önerilerde bulunduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, 'yeni anayasa tartışmaları hakkında konuştunuz mu?' sorusuna da yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, "AK Parti’nin nasıl bir teklifle geleceğini bilmiyoruz. Gelince bakıp, ona göre kararımızı veririz." dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'a yanındaki heyetle birlikte yaptığı ziyaretin detaylarını açıkladı. 

Gazeteci Murat Yetkin'e konuşan Kılıçdaroğlu, merak edilen sorulara yanıt verdi. 

"AK PARTİ'NİN NASIL BİR TEKLİFLE GELECEĞİNİ BİLMİYORUZ"

Kılıçdaroğlu, Kurtulmuş ile yeni anayasa tartışmaları hakkında konuşup konuşmadığı sorusu üzerine, "Bizim yeni bir anayasa konusunda ne düşündüğümüz belli; altında CHP dahil altı partinin imzası var. Biz bunun için ısrarlı olacağız. Ancak AK Parti’nin nasıl bir teklifle geleceğini bilmiyoruz. Gelince bakıp, ona göre kararımızı veririz. Emin olun Anayasa konusuna neredeyse hiç girmedik; sadece sunarken birkaç cümle" ifadesini kullandı. 

Kılıçdaroğlu, ziyarete ilişkin şunları kaydetti:

"Çoğunlukla Meclis İç Tüzüğü konuştuk. Meclis İç Tüzüğü'nde yapılacak değişikliklerle Meclis’in etkisini, her bir milletvekilinin değerini arttırmanın mümkün olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki önerilerimizi anlattık Sayın Başkana.

Yasama organı, yürütmenin baskısı altında. Örneğin Cumhurbaşkanı, 'şu kişinin dokunulmazlığı kaldırılsın' dediği anda o kişinin fezlekesi hemen öne çekiliyor. Fezlekelerin, iktidarın muhalefet üzerindeki baskı aracına dönüşmesinin yanlış olduğunu ve bu konuda TBMM’nin temsil ilkesini de dikkate alıp hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledik.

600 milletvekili var TBMM’de. Meclis komisyonlarında görev alan milletvekilleri yine de orada görüşlerini dile getirebiliyor. Komisyon dışı kalanlar sadece oylamalarda parmak kaldırıp indiriyor. Oysa araştırma komisyonları kurulsa orada, devlet yapısının, bürokrasinin, üniversitelerin, sivil toplumun da katılımıyla yasama organı değerli çalışmalar üretebilir. Ben milletvekili iken yer almıştım araştırma komisyonlarında, gayet yararlı çalışmalar yapılıyordu. O nedenle araştırma önergelerine de izin verilmesi gerekiyor."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.