Cemal Canpolat İmamoğlu'nu hedef aldı: Belediye başkanları kendi alanına çekilecek!

Cemal Canpolat İmamoğlu'nu hedef aldı: Belediye başkanları kendi alanına çekilecek!
CHP İstanbul Kongresinde Cemal Canpolat yaptığı konuşmada değişimcileri destekleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nu hedef aldı. Canpolat, Belediye başkanları kendi alanlarına çekilecek. Kamucu, sosyal, solcu belediyecilik yapacaklardır. AKP'nin devşirme kadrolarıyla belediyecilik yapamazsınız. Kendinize il başkanı değil özel kalem müdürü seçiyorsunuz" dedi.

Cemal Canpolat İstanbul Kongresi'nde konuşma yaptıl. Canpolata konuşmasında şu ifadeleri kulladı: 

İmamoğlu'nu hedef aldı

"CHP’nin geleneklerinin her gün biraz daha tartışıldığı bir dönem yaşıyoruz. Sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yuhalanması CHP geleneklerine uygun bir hareket değildir. Bu parti için 9 buçuk yıl hapisle cezalandırılmış, kendi çocuklarının hedef haline geldiği Canan Kaftancıoğlu’nun burada talimatla yuhalatılmasını kınıyorum. CHP'lilerin başka partilerin yanında işe girmesini içime sindiremiyorum. Sadece CHP'lilerin ilçe, mahalle, delege seçimlerinde işe girdiğini sevinerek duyuyorum. Sadece CHP örgütü delegeleri, size oy versin diye işe aldığınız bir dönemi kabul edemiyorum. CHP'liler İYİ Parti üzerinden işe girme dönemi pazar gününden itibaren bitecektir. Bizim ne yaptığımızı, nereden geldiğimizi İstanbul örgütü, Gazi Mahallesi biliyor, Küçükçekmece biliyor. Biz il başkanlığı yaptığımız dönemde, sokakta işçilerle emekçilerle beraber yaptık. Yarım bırakılan yürüyüşü tamamlamak için geliyorum. CHP delegeleri, işe girmekle, makam sahibi olmakla onurlarını haysiyetlerini satmayacaktır.

İmamoğlu'nu listeye almadı

Hiçbir belediye başkanı listemde yok ben listeye örgütü koydum. Bir kez daha söylüyorum, belediye başkanları kendi alanlarına çekileceklerdir. Kamucu, sosyal, solcu belediyecilik yapacaklardır. AKP'nin devşirme kadrolarıyla belediyecilik yapamazsınız. Örgüt işlerinde taraf olursanız diğer tarafı karşınızda bulursunuz. Hiçbir belediye başkanı CHP örgütünü baskı altına alarak, kendi ilçe başkanınızı milletvekili adayı, il başkanı yapıyorsunuz. Kendinize il başkanı değil özel kalem müdürü seçiyorsunuz. Bu partinin bir çöpünü yedi diyenlerin alnını karışlarım. Biz konuşursak siz sokağa çıkamazsınız. Hayatında hiç devrimci mücadelenin içinde olmayan, solcu olmayanlar bile devrimcilikten bahsediyor, bu güzel bir olay. Benim listemde Gezi direnişinde ekmek almaya gittiğinde 14 yaşında öldürülen Berkin Elvan'ın babası var. Bu toplum bedel ödüyor. Onların sırtında siyaset yapanlar, onları görmüyor. Benim listemde aynı gelenekten geldiğim, Deniz Gezmiş'in kardeşi Bora Gezmiş var. Biz el bebek gül bebek buraya gelmedik, icazetle il başkanı adayı olmadık, dişimizle tırnağımızla bugünlere geldik.

Örgütün aşağılarından bir talep olduğunu gördüm ve aday oldum. Son 20 yıldır bizi siyaset dışı tutup, genel başkanın etrafını örenler, bizi karşı gibi gösterip genel başkanın yanında yer aldılar. Milletvekili oldular, belediye başkanlarını belirlediler. Ben kazandığım parayla İstanbul il başkanı olduğumda İstanbul'un borcunu ödedim.

Kaçanlar değişimden bahsedemez 

Genel başkanımıza Fatih Camii'nin önünde kurşun atıldığında yumruk yumruğa dövüştüğümüzde kaçanlar değişimden bahsedemezler. Orada "Bir daha genel başkanımıza fiske vurursanız İstanbul'u size dar ederiz" dedik. Bizim kavga ettiğimiz AKP il başkanını bizim listelerimizden milletvekili yaptılar. Bizim eleştiri hakkımızı elimizden aldılar. Genel başkana eleştirilerimizi saklı tutmak koşuluyla genel başkanı desteklemek için burdayım. Her gün aynı kanallar, aynı adamlar koro halinde CHP genel başkanını itibarsızlaştırıyor. "CHP genel başkanının koltuğu Mustafa Kemal'in koltuğudur, onu itibarsızlaştırmak doğru değildir" dedim.

Yenileşmeyi dışardan atananlarla değil, örgütle yapacağız, gençlerle, kadınlarla yapacağız. Sağa kucak açma süreci bugünden itibaren bitmiştir. Kendi solumuza, sosyalistlere, sosyal demokrasiye döneceğiz. Ben hayatım boyunca Mustafa Kemal Atatürk dışında kimsenin önünde eğilmedim eğilmeyeceğim. 20 yıldır CHP tüzüğünü bile değiştirmeye kalktığında, 'tüzük değişmesin ön seçim kalsın' diyen milletvekillerini dışarıda bırakanlar değişimden bahsedemezler. Benim verilmeyecek hiçbir hesabım yok."

Değişimcilerin desteklediği Özgür Çelik ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

Genel seçimler bir umut kırıması yaşattı

"Bugün burada büyük bir demokrasi şöleni gerçekleştiriyoruz. Milli mücadeleyi gerçekleştiren devrimcilerin partisi CHP 100 yaşında, Cumhuriyeti kurarak yurttaşlık deneyimini gerçekleştiren, bu toprakları çok partili hayatla tanıştıran, ülkemize sosyal demokrasiyi getiren partimiz 100 yaşında. Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, yaşasın CHP yaşasın Mustafa Kemal Atatürk. Partimize emek harcayan tüm emekçilerimize sonsuz ve içten teşekkür ediyorum. 8 Ekimde Ankara Bahçelievler'de katledilen TİP'li gençleri saygıyla anıyorum. TİP'in özgürlük yürüyüşünü selamlıyorum. Partimiz bugünlerde içinde bulunduğu kongre ve kurultay süreçlerinden güçlenerek çıkmak zorunda. Ülkemiz her zamankinden daha çok partimize ihtiyaç duyuyor. Ülkenin içinde bulunduğu durumu uzun uzun anlatmaya niyetim yok çünkü bu durumu her gün tecrübe ediyoeuz. Genel seçimlerin bir umut kırılması yaşattığını biliyoruz. Seçmenimizde bir umut yorgunluğu var. Partimize umut bağlayan milyonlara özeleştiri vererek yeniden kucaklaşmamız gerektiğini biliyoruz. Bugün burada gerçekleştirdğimiz kongremizi tarihi bir dönüm noktası olarak görüyorum. Bu kongre İstanbul örgütümüzü ayağa kaldıracak. istanbul'dan yayılan umutla Türkiye'yi aydınlatacağız. 100 yıllık birikimimizle umudu yeniden yeşertecek inancımız ve bunu Türkiye'ye yayacak gücümüz var. İstanbul vizyonumuzu anlatmak istiyorum. Partinin her kademesinde görev aldım. Partiyi makamdan değil sokaktan yönetme deneyimim var. Her şeyden önce gençliğimiz var. İstanbul'u tek merkezden yönetmeyeceğiz, sadece il binasından yönetmeyeceğiz. Gölge meclisler yoluyla halkla bağımızı güçlendireceğiz. Divan kurulumuzu seçimle belirleyeceğiz. Sokak bazlı çalışmalar yapacağız. İstanbul'un her ilçesinde aynı çalışmayı uygulamayacağız ilçelere göre farklı farklı çalışmalar yapacağız. Çünkü Kadıköy ile Arnavutköy'ün Beşiktaş ile Bağcılar'ın gerçekliği aynı değil. İstanbul'da üye sayımızı beş yüz binin üzerine çıkartacağız." 

Ben bu salona 26 ilçe başkanıyla girdim ama bu salondan 39 ilçe başkanıyla çıkacağım. İlçe başkanlarımız karar alma süreçlerinin öncüsü olacak. Gençlik ve kadın kollarımıza büte sağlayacağız. Tüzüğümüzde bulunan kotalardan kadınlar ve gençler meclis üyeliklerinde milletvekilliklerinde 15-20. sıralarda yazılıyor. Bir önceki kongrede yönetİm kurulumuzun yarısı kadındı Bahçelievler en çok kadın meclis üyesi olan belediye. Örgüt yapımızı güçlendireceğiz. İki yılda 4 milyon seçmene doğrudan temas edeceğiz. 2 yılda 4 milyon seçmene doğrudan temas edeceğiz. Öncelikli hedef gruplarımız ekonomik krizden en fazla etkilenen ev kadınları, küskün seçmenler olacak. Yoksul mahalleler öncelikli hedef gruplarımız olacak.

Hedefimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesini yeniden kazanmak. Görev süremiz boyunca hesap veren, katılımcı bir anlayış ortaya koyacağız. İl delegelerimizle 6 ayda bir toplantı yapacağız. İl delegelerimizle sürekli temas kuracağız. 6 ayda bir il başkanlarımızın faaliyetlerini örgütümüze sunacağımız büyük toplantılar yapacağız. 1. Yılımızda seçimsiz kongre gerçekleştireceğiz. Bütün örgütümüzün eleştiri ve değerlendirmelerini alacağız. Parti okulumuzla uyumlu çalışacağız. Panellerin, konferansların önünü açacağız. Deprem bilinçlendirme panelleri yapacağız. Ön seçimi hep birlikte savunacağız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.