Bakan Fidan'ın restine ABD'den ilk yorum! YPG sorusunu duyunca çark etti

Bakan Fidan'ın restine ABD'den ilk yorum! YPG sorusunu duyunca çark etti
Terörle mücadele kararlılıkla sürerken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait bütün tesisler artık meşru hedefidir." deyip rest çekmişti. Bakan Fidan'ın sözlerine ABD sözcüsü Patel yanıt verdi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan dün çok sert açıklamalarda bulundu. Bakan Fidan "Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait bütün tesisler artık meşru hedefidir. Üçüncü tarafların bu tesislerden uzak durmasını tavsiye ediyorum." sözleri ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne soruldu. Sözcü Patel, "ABD, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesinde yanındadır" dedi. Patel, YPG sorusunu duyunca ise resmen çark etti.

BAKAN FİDAN'IN SÖZLERİNE ABD SÖZCÜSÜNDEN YANIT

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, basın toplantısında Türk muhabirin; "Bugün Türkiye Dışişleri Bakanı, pazar günü Ankara'da terör saldırısı girişiminde bulunan iki PKK/YPG teröristinin Suriye'den geldiğini söyledi. Ayrıca Irak ve Suriye'deki PKK/YPG terör örgütü tesislerinin Türkiye'nin meşru hedefleri olduğunu söyledi. Bu konuda bir cevabınız var mı?" sorusunu yanıtladı.

PKK'YA KARŞI DURDU, YPG İÇİN SUS PUS OLDU

Patel, konuya ilişkin cevabında, "ABD, NATO müttefikimiz Türkiye'nin ve Türk halkının, ABD tarafından Yabancı Terör Örgütü (FTO) olarak tanımlanan Pkk'ya karşı mücadelesinde kararlılıkla yanındadır." ifadesini kullandı. Öte yandan, Patel, PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG ile bağlantısı hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

"YETERLİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİLİZ"

Patel, "Bu detaylı iddiaların doğruluğunu teyit edebilecek yeterli bilgi sahip değiliz. Burada sunabileceğimiz hiçbir şey yok." dedi. PKK ve YPG'nin Türkiye'ye ve ABD'ye oluşturduğu tehdidin ayrı durumlar olup olmadığı sorulduğunda, cevap vermekten kaçınan Patel, "Durum bu. Uzun zamandır süre gelen ABD politikasını değiştirmek için burada değilim." ifadesini kullandı.

Patel, "PKK'nın Türkiye için oluşturduğu güvenlik tehdidinin farkındayız." dedi. YPG'nin Türkiye'ye tehdit oluşturup oluşturmadığı sorulduğunda ise Patel, "Bu konu hakkında sunabileceğim bir güvenlik değerlendirmesi yok." karşılığını verdi.

HAKAN FİDAN REST ÇEKMİŞTİ

Dün KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu ile Dışişleri Bakanlığındaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara'daki terör saldırısının faili iki teröristin Suriye'den geldiğini belirterek "İstihbarat ve güvenlik güçlerimizin yaptığı çalışmalar neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada (Suriye'de) eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur." ifadesini kullanmıştı.

Bakan Fidan, "Özellikle Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin, silahlı kuvvetlerimizin, istihbarat unsurlarımızın topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların PKK/YPG'li tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum." diye konuşmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.