Anne babalar çok dikkat! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa kalp hastası olabilir

Anne babalar çok dikkat! Çocuğunuzda bu belirtiler varsa kalp hastası olabilir
Son dönemlerde kalp hastalıkları yaş fark etmeksizin herkeste görülmeye başlandı. Çocuk Kardiyolojisi Uzmanları ise konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak çocuklarda kalp hastalığına dikkat çekti.

Kalp rahatsızlıkları artık yaş ayırt etmeden her jenerasyonda görülmeye başlandı. Uzmanlar konuyla ilgili açıklamalarda bulunarak anne ve babaları dikkat etmeleri konusunda uyardı.  

Screen Shot 2023-10-04 at 14.46.18

ÜFÜRÜM RİSKİNE DİKKAT 

 Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Dr. Seyyit Bahaettin Öncü, yaptığı açıklamada yaklaşık olarak her iki çocuktan birinde üfürüm duyulabildiğini belirtti.

Uzman isim açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Üfürümlerin büyük kısmı masum üfürüm denilen herhangi bir kalp rahatsızlığı olmayan sağlıklı çocuklarda duyulan kalp sesleridir. Çocuğun muayene esnasında ateşi olması, enfeksiyonu olması, kansızlığı olması, tiroid bozukluğu olması veya aşırı zayıf olması masum üfürüme sebep olabilir. Masum üfürüm duyulan çocukların ailelerinin tedirgin olmasına gerek yoktur, çocuklarının kalbi sağlıklıdır" 

Screen Shot 2023-10-04 at 14.46.12

BU BELİRTİLERE DİKKAT

Kalpte duyulan üfürümlerin şiddetine göre 6 dereceye ayrıldığını vurgulayan uzman isim açıklamalrını şöyle sürdürdü:

"Birinci derece en hafif, altıncı derece ise en şiddetli olanıdır. Üçüncü ve üzeri dereceler anormaldir ve bu durumda mutlaka bir anormallik vardır ve araştırılması gerekir. Üfürümün kaçıncı derece olduğunu deneyimli bir çocuk hekimi çocuğunuzun kalbini dinlediğinde anlar ve sizi bilgilendirir.

Gerek görmesi durumunda da sizi çocuk kalp doktoruna yönlendirecektir. En sık olarak kalbin karıncıkları veya kulakçıkları arasında olan, halk arasında delik diye tabir edilen açıklıklar neticesinde duyulur. İkinci sıklıkta şah damarı veya kalpten akciğere kanı taşıyan damarlardaki daralmalar sonucunda duyulur. Anormal üfürümü duyan hekim sizi çocuk kardiyoloji uzmanına yönlendirecektir.

"YAYGIN MORARMA DURUMUNDA DOKTORA BAŞVURULMALI"

Uzman hekim sizi EKG, EKO gibi ileri araştırmalar ile değerlendirerek üfürümün sebebini tespit edecektir ve yapılması gerekenler hakkında sizi bilgilendirecektir. Çocuğunuzda tüm vücutta yaygın olarak morarma olması durumunda vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmalıdır. Bunun dışında çabuk yorulma, hızlı nefes alıp-verme, efor yaparken nefes nefese kalma, aşırı terleme, şiddetli göğüs ağrısı, çok fazla çarpıntı hissediyor olması, kilo alamıyor olması veya sık akciğer enfeksiyonu geçirmesi gibi durumların biri ve ya birkaçının olması durumunda uzman hekime en kısa zamanda muayene olmalıdır"

İlginizi Çekebilir