Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi! İşte sebebi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Altın Portakal Film Festivali'nden çekildi! İşte sebebi
Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, "Bakanlığımız, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır" denildi.

Altın Portakal Film Festivali’nde, KHK ile görevlerinden atılan iki memurun anlatıldığı ‘Kanun Hükmü’ adlı belgesel, yarışma seçkisinden çıkarılmıştı. Belgeselin yönetmeni Nejla Demirci, "Filmin kaldırılma gerekçesi aldatmacadır" derken sorumluluğun Altın Portakal Film Festivali’ne ait olduğunu söylemişti. ültür ve Turizm Bakanlığı'ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Bakanlık,  'Kanun Hükmü' belgeselinin festival programına alınmasının ardından Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi. Yapılan açıklamada, "Bakanlığımız, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır" denildi.

"FETÖ PROPOGANDASI YAPILMASI ÜZÜCÜDÜR"

Kültür ve Turizm Bakanlığı, ihraç edilen iki kamu çalışanının mücadelesini anlatan 'Kanun Hükmü' filminin festival programına geri alınmasının ardından Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60’ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, belgesel yarışması bölümünde “Kanun Hükmü” adlı belgesel yer almaktadır. Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür" denildi.

Açıklamada, "Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden çekilmiş bulunuyoruz" ifadelerine yer verildi.

İlginizi Çekebilir