Milyonları ilgilendiren gelişme! Ortak malı olanlar artık bu dertten kurtuldu! Tapuda yeni dönem

Milyonları ilgilendiren gelişme! Ortak malı olanlar artık bu dertten kurtuldu! Tapuda yeni dönem
Milyonlarca vatandaşın yakından ilgilendiği tapu işlemleri ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Yapılan yeni düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı kaldırıldı.

Mal paylaşımı gibi konularda büyük önem arz eden tapu devri işlemlerinde yeni bir dönem başladı. Yapılan açıklamalara göre yeni düzenleme yapıldı ve noter onayı şartı geride kaldı. Eskiden mal paylaşımında bulunmak isteyen kardeşlerin taşınmazın devri için notere gitmesi gerekiyordu. 

TAPUDA YENİ DÖNEM 

Bahsi geçen  yeni düzenleme ile hisseli tapu devri için noter onayı şartı kaldırıldı. Yeni uygulamaya göre, kardeşler arası miras payının devri için yazılı bir sözleşme yapılması ve sözleşmenin imzalandığı sırada mirasın tüm paydaşlarının hazır bulunması yeterli olacak. 

TÜM PAY SAHİPLERİNİN ONAYI YETERLİ 

Finans365’in haberine göre; Hisseli tapu alırken ve satarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlara da değiniliyor. Hisseli tapu alırken Tapu Sicil Müdürlüğü ve noter işlemlerinin eksiksiz tamamlanması gerektiği belirtiliyor. Hisseli tapu satışında ise tüm pay sahiplerinin ortak onayının gerektiği ve tapu işlemlerinde tüm hisse sahiplerinin hazır bulunması gerektiği vurgulanıyor. 

NOTER ONAYI ŞARTI GERİDE KALDI

Sonuç olarak, yeni düzenlemeyle birlikte hisseli tapu devri için noter onayı şartı kaldırıldı ve kardeşler arasında tapu paylaşımı için notere gitmeye gerek kalmadı. Bu sayede tapu devri süreci daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek. 

İlginizi Çekebilir