Milyonlarca kişinin beklediği rakamlar yarın açıklanacak! Memur, emekli, asgari ücretlinin maaşını doğrudan etkiliyor

Milyonlarca kişinin beklediği rakamlar yarın açıklanacak! Memur, emekli, asgari ücretlinin maaşını doğrudan etkiliyor
Eylül ayı enflasyon rakamları yarın açıklanacak. Asgari ücretli, memur ve emeklinin maaş zam oranları belirlenirken, enflasyon rakamları baz alınarak hesaplamalar yapılıyor. Bu yüzden yarın kritik gün.

Milyonlarca asgari ücretli ve emeklinin gözü kulağı bu eylül ayı enflasyon rakamlarına çevrildi. Ağustos ayında enflasyon aylık yüzde 9,09 olarak gerçekleşmişti. Peki eylül ayında  beklentiler ne? Yarın, yılın 9. enflasyon verilerini oluşturacak olan eylül ayı enflasyon rakamları açıklanacak. İşte detaylar...

YARIN KRİTİK GÜN

SGK ve Bağ-Kur emeklileri Temmuz ayı için yüzde 9,49, Ağustos ayı için de yüzde 9,09 enflasyon farkını şimdiden hak etmiş oldu. Böylece sadece 2 ayda alacakları zam oranı yüzde 19,44 olmuştu. Yarın açıklanacak yeni enflasyon oranlarıyla birlikte bu artışların üzerine yeni artışlar da eklenmiş olacak. 


Ancak bu zam Ocak ayındaki maaşlara yansıyacağı için her ay açıklanan aylık enflasyonu oranında birikimli olarak hesaplanacak. Geriye Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

EKONOMİSTLERİN EYLÜL AYI ENFLASYON BEKLENTİSİ BELLİ OLDU 
 

Ekonomistler, eylül ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 5,0 artmasını bekliyor. Ankete göre, ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 5,0 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 4,05 ve en yüksek yüzde 9,0 aralığında yer aldı.
Ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 5,00) göre bir önceki ay yüzde 56,37 olan yıllık enflasyonun yüzde 61,91'e çıkacağı hesaplanıyor. 


Öte yandan, ekonomistlerin 2023 sonu enflasyon beklentisi eylülde yüzde 65,50 oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ İÇİN FARKLI 

Memur ve memur emeklileri için 2024-25 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde 2024 yılı Ocak ayı için yüzde 15 zam alacakları kesinleşti. Ağustos enflasyonunun yüzde 9,09 olarak gerçekleşmesinden dolayı memur ve memur emeklileri de şimdiden toplu sözleşmeden gelen zam oranının üstünde zammı hak etmiş oldu.


Memur ve memur emeklileri için de enflasyon oranlarının aylık olarak birikimli hesaplanması neticesinde zam Ocak ayında belli oluyor. Bunun için geriye kalan Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarının enflasyon verilerinin açıklanması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRET İÇİN DE BELİRLEYİCİ OLUYOR 
 

Enflasyon oranlarındaki yükseliş asgari ücrete yapılacak zam için de belirleyici oluyor. Satın alma gücünü doğrudan etkileyen enflasyon asgari ücretlilerin de Ocak ayında alacakları zammı etkileyecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.