Enflasyon ne zaman düşecek? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarih verdi

Enflasyon ne zaman düşecek? Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarih verdi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Yılmaz, tarih vererek enflasyonun ne zaman düşeceğini açıkladı.

İsrail-Filistin arasındaki savaşı değerlendiren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ekonomiye dair açıklamalarıyla dikkat çekti. Yılmaz, "Para ve maliye politikaları arasındaki eşgüdümü sağlayan, şeffaf ve güvenilir politika adımlarımızın olumlu etkileri ile 2024 yılının ikinci yarısından itibaren kalıcı bir dezenflasyon sürecine girmeyi bekliyoruz." dedi. 

İŞSİZLİK ORANI TEK HANELERE İNECEK

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, "Yılın ilk yarısında net 220 bin istihdam artışı sağlanmış olup 2023 yılı genelinde ekonomideki canlılığın sürmesiyle yıl sonu itibarıyla istihdamdaki yıllık artışın 900 bini aşarak işsizlik oranının yüzde 10,1’e gerilemesi, 2024 yılında ise yüzde 10,3 seviyesinde gerçekleşmesi beklenmektedir." diyerek önümüzdeki üç yıllık süreçte istihdamın yıllık ortalama 909 bin kişi artacağı ve işgücüne katılım oranlarında öngörülen artışa rağmen işsizlik oranının 2025 yılı itibarıyla tek haneli seviyelere kalıcı olarak düşeceğini tahmin ettiklerini ifade etti.

"FİLİSTİNLİLER İÇİN BARIŞI SAVUNMAK İNSANLIK GÖREVİDİR"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Gazze’de yaşayan halkın su, elektrik, yakıt, gıda, ilaç gibi en temel insani ihtiyaçlardan mahrum bırakılması, uluslararası hukuka, temel hak ve özgürlüklere açık bir aykırılık teşkil etmektedir. Hastaneleri, camileri bile bombalanan Filistinliler için barışı savunmak insanlık görevidir. Tüm dünyayı, özellikle başta BM olmak üzere tüm uluslararası toplumu bu vahşetin son bulması yönünde çözüme katkı vermeye davet ediyoruz.

İlginizi Çekebilir