Emekli maaşlarında düzenleme olacak mı? Gözler kabinede

Emekli maaşlarında düzenleme olacak mı? Gözler kabinede
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti kongresinde müjdesini verdiği emekli ikramiyesinin detayları belli oldu. Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna bir sefere mahsus verilecek olan emekli ikramiyesi, 5000 TL'yi bulacak. Çalışmaya son şekli ise Kabine Toplantısı'nda verilecek. Bunun yanı sıra emekli maaşlarına yönelik çalışmanın ayrıntıları da netleşecek. İşte detaylar...

Milyonlarca emekli, bugün toplanacak Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı açıklamaya kenetlendi. Kabinede, emekli maaşlarına yapılacak düzenleme ve Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna verilecek ikramiye çalışmasına son şekli verilecek. Toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çalışmanın detaylarını açıklayacak. Bir defaya verilecek ikramiyenin 5000 TL'yi bulması bekleniyor.

Çalışmayla ilgili bir süredir Cumhurbaşkanı Yardımcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan oluşan üçlü mekanizma çalışmalarını sürdürüyordu.

Hafta sonu gerçekleşen AK Parti'nin 4. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk Kabine toplantımızdan sonra yeni müjdemizi emeklilerimize açıklayacağız" dedi.

Ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Erdoğan'ın işçi, memur ve Bağ-Kur emeklileriyle ilgili çalışmayı Kabine toplantısı sonrasında paylaşacağını duyurdu.

BİR DEFAYA MAHSUS VERİLECEK, 5000 TL'Yİ BULACAK

Sabah'ın haberine göre; Emekliye ikramiyenin, Cumhuriyetin 100. Yılı onuruna bir sefere mahsus olacağı öğrenildi. Bu kapsamda emeklinin gözü bugün toplanması beklenen Kabine Toplantısına çevrildi.

Bugün kabinede son şekli verilecek ikramiye için, 1000 TL'den 5000 TL'ye kadar üzerinde çalışıldığı öğrenildi. Bin liralık ikramiye 14,2 milyar, 5000 liralık ikramiyenin de 71 milyar faturasının olduğu hesaplandı.

Orta bir noktada buluşulması hedefleniyor. İkramiyenin Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur olmak üzere SGK'ya bağlı tüm emeklileri kapsayacağı belirtildi.

TERÖRLE MÜCADELE VE BÖLGESEL GELİŞMELER

Toplantıda iç ve dış gelişmelerin yanı sıra bölgesel gelişmeler de ele alınacak. İçişleri Bakanlığına yapılan terör saldırısı, Irak ve Suriye'nin kuzeyine yapılan operasyonlar ve terörle mücadeledeki son durum görüşülecek.

Rusya ve Ukrayna savaşı ile İsrail ve Hamas arasında yaşanan hadiseler ve bu olayların bölgeye etkisinin de Kabine'de değerlendirilmesi bekleniyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM YASASI

Kentsel dönüşüm yasası olmak üzere, asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremi ile ilgili gelişmeler ele alınacak. Deprem konutlarında gelinen son durum değerlendirilecek.

İlginizi Çekebilir