Dolar sahipleri aman dikkat: Merkez Bankası kritik kararı açıkladı

Dolar sahipleri aman dikkat: Merkez Bankası kritik kararı açıkladı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalardaki döviz hesaplarına ilişkin yeni bir tebliğ yayımladı. Bu tebliğ, bankacılık sektöründe önemli değişimlerin habercisi olarak görülüyor. TCMB, döviz cinsinden mevduat hesaplarının yönlendirilme sürecinde yeni adımlar atıyor.

TCMB, döviz politikalarında değişiklikler yaparak bankalardaki döviz hesaplarına ilişkin yeni bir uygulamayı başlatıyor.

Bu adım, Türkiye'nin ekonomik yönetimindeki dönüşümün bir parçası olarak değerlendirilirken, piyasalardaki oynaklığı azaltmayı hedefliyor.


GÜNDEMLERİ DEĞİŞECEK

Bu çerçevede, 30 Kasım'da Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğ ile bankaların döviz cinsinden mevduata uygulanan ek zorunlu karşılık oranı %4'ten %8'e yükseltilmişti.

Bu kararın uygulama talimatı geçtiğimiz hafta bankalara iletilirken, artık bankaların, Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) çıkacak müşterilerin tekrar döviz cinsinden hesaplara yönelmemesi için ek çaba göstermeleri gerekecek.

Bankalar, bir yandan Türk Lirası dönüşüm hedeflerini yakalayamamaları halinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ciddi para cezalarıyla tehdit edilirken, diğer yandan her yeni döviz hesabı bakiyesi için %8 oranında ek zorunlu karşılık tutmak zorunda kalacak.


EN YÜKSEK SEVİYESİNE ÇIKTI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), döviz tevdiat hesapları için uyguladığı %8 oranındaki zorunlu karşılık payıyla bu alanda son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bu durumu önlemek amacıyla, son haftalarda Türk Lirası mevduat faizlerini artıran finans kuruluşları, özellikle Kur Korumalı Mevduat'tan (KKM) TL mevduata geçiş yapacak müşterilere %57'yi aşan faiz teklifleri sunuyor.

Kaynak:Master Haber

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.