Öğretmen mülakatlarında esas ve usuller şekilleniyor! Jüri de aday da bilmeyecek

Öğretmen mülakatlarında esas ve usuller şekilleniyor! Jüri de aday da bilmeyecek
Öğretmen atamalarındaki mülakat sisteminde esas ve usuller şekillenmeye başladı. Buna göre, adaylar ve jüriler birbirlerinin kimliklerini mülakat gününe kadar bilmeyecek. Mülakat anı ise anbean kayıt altına alınacak. Bunun yanı sıra ise adaylar mülakatın son beş dakikasında verdiği cevapları kağıda yazıp, altına da imza atacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), öğretmen atamaları için getirdiği yeni mülakat sisteminde detaylar netleşmeye başladı. Peki öğretmen mülakatları nasıl olacak, mülakatta kamera kaydı olacak mı, olası itirazda neye bakılacak? İşte tüm merak edilenler...

JÜRİ DE ADAY DA BİLMEYECEK

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; mülakata girecek aday kimin önünde mülakata gireceğini bilmeyecek. Aynı şekilde jüri üyeleri de değerlendirmeye alacakları öğretmenlerden mülakat günü haberdar olacak.

ALAN BİLGİSİ ÖLÇÜLECEK

Öğretmenlerin alan bilgisini ölçecek olan jüri üyelerinin kimlikleri mülakat gününe kadar saklı tutulacak. Jüri üyeleri, hangi öğretmenleri mülakat edeceklerini mülakat günü açıklanacak listelerde görecek.

YANITLAR EVRAKA GİRECEK

Mülakata giren öğretmenlerse mülakatın son beş dakikasında jüriye hangi yanıtları verdiğini bir evraka yazacak ve altına imzasını atacak. Bu evraktaki yanıtlar, mülakat puanına ya da jürinin değerlendirmesine yönelik itiraz halinde açılacak. Üst kurul, değerlendirmesini bu veriler ışığında yapacak.

KAMERA KAYDI OLACAK

Mülakatta herhangi bir haksızlığın yaşanmaması için jüri önünde yapılan tüm görüşmeler kamera kaydına alınacak. Kayıt sistemi gerek mülakat edilenin gerekse mülakat edenin lehine ve aleyhine yaşanacak tüm bilgilerin korunmasını sağlayacak.

Üst kurul, öğretmenlerden gelen itirazları bu kayıtları inceledikten sonra görüşecek. Aynı zamanda itirazlar karşısında jüri de bu kayıtlara dayanarak kendi savunmasını yapacak.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.