MEB'den okullarda teneffüs süresi kararı gelmişti! Okullarda teneffüs kaç dakika oldu? Teneffüsler uzadı mı?

MEB'den okullarda teneffüs süresi kararı gelmişti! Okullarda teneffüs kaç dakika oldu? Teneffüsler uzadı mı?
Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren teneffüs kararı MEB tarafından açıklanmıştı. Öğrenciler arama motorlarında teneffüs kaç dakika oldu? Teneffüsler uzadı mı? sorularına yanıt aramaya başladı. Peki teneffüs süreleri ne kadar oldu? İşte detaylar...

Milli  Bakanlığı ( Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde yeni bir karar alarak teneffüs sürelerinde değişikliğe gitti. Bahsi geçen kararın ardından öğrenciler teneffüs sürelerini arama motorlarında araştırmaya başladı. Peki teneffüs kaç dakika oldu? Teneffüsler uzadı mı? İşte ayrıntılar...

652a85f74e3fe011246c3136

TENEFFÜS SÜRESİ UZATILDI MI? NE KADAR OLDU?
Resmi Gazete'de yer alan maddeye göre, "Bir ders saati süresi 40 dakikadır. Okul yönetimince tekli eğitim yapılan okullarda bir teneffüs en az 20 dakika olmak üzere diğer teneffüsler için en az 15 dakika, ikili eğitim yapılan okullarda ise teneffüsler için en az 10 dakika süre ayrılır."

652a85cf4e3fe011246c3131

DEVAMSIZLIK KAÇ GÜN?

Öğrencinin geçerli mazereti ve velinin başvurusu üzerine okul yönetimi tarafından bir eğitim ve öğretim yılı içerisinde öğrenciye 15 güne kadar izin verilebilir.

Devamsızlığı 5 inci, 10 uncu ve 15 inci günlere ulaşan öğrencilerin durumları veliye posta, e-posta veya kısa mesaj yolu ile bildirilir. Ayrıca kontrol kayıtlı sürekli tedaviyi ya da organ naklini gerektiren hastalığı bulunanlar, tam zamanlı kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla eğitimlerine devam eden özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler ve sosyal hizmet, emniyet ve asayiş birimlerinin resmî raporları doğrultusunda koruma ve bakım altına alınan öğrenciler için devamsızlığın 30 uncu gününde de tebligat yapılır ve öğrencinin okula devamının sağlanması istenir.”

Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi veya yazılı veli beyanı, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine velisi tarafından verilir ve e-Okul sistemine işlenir. Zorunlu hâllerde özür belgesinin teslim süresi okul yönetimince 20 iş gününü aşmamak üzere uzatılabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.