Yunan komutan Türkiye'yi kötülemek isterken övdü! "Bizden çok daha üstünler"

Yunan komutan Türkiye'yi kötülemek isterken övdü! "Bizden çok daha üstünler"
Yunan basınına açıklamalarda bulunan Yunan Korgeneral Yannis Baltzois, Türkiye'yi kötü göstermeye çalışırken övdü. İki ülkenin ordu karşılaştırmasını yapan Baltzois, bu alanda Türkiye'nin ülkesinden çok daha üstün olduğunu söyledi.

Emekli Korgeneral ve Yunanistan Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Yannis Baltzois, The Economist gibi dergileri baz alarak Türkiye'yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı kötü göstermeye çalıştı. Türkiye'yi 'saldırgan' bir ülke olarak niteleyen Baltzois, iki ülkenin ordu karşılaştırmasını yapmak isterken ise çarpıcı farkı 'bizden çok üstünler' diyerek itiraf etti.

The Economist dergisi, Türkiye'deki seçim süreci boyunca dergi kapağında "2023'in en önemli seçimi, Erdoğan gitmeli, Türkiye bir diktatörlük" gibi birçok slogan paylaşmıştı. Seçim sonrasında ise farklı bir politika izleyip, Cumhurbaşkanı'nı öven metinler yayınlayarak çark etmişti.

İKİ ÜLKENİN ORDU KARŞILAŞTIRMASINI YAPAYIM DERKEN...

Dergiden yola çıkarak karşılaştırmalar yapmaya çalışan Baltzois, "İki ülkenin askeri dengesini incelerken küresel jeopolitik değerler ve ilkeleri de dikkat almak gerekir" ifadelerini kullandı. 

İki ülkenin ordu karşılaştırması yapan emekli Korgeneral, Global Firepower adlı sitenin paylaştığı 'Güç endeksi puanı' karşılaştırmasında Türkiye'nin 145 ülke arasında 11'inci olduğunu belirtirken, Yunanistan'ın ise 30'uncu sırada yer aldığını belirtti.

Yunan kaynaklarına göre de bir liste yayınlayan gazete de Türkiye ve Yunanistan'ın hava gücü, donanma ve kara gücü olarak karşılaştırdı. Listede Türkiye'nin çoğu alanda Yunanistan'a karşı üstün olduğu görüldü. Bunun üzerine emekli Korgeneral, "Şiddetli bir çatışma durumunda sayıların mutlaka önemli olduğunu ifade etmeliyiz; ancak bu tür durumlar önemli olanın nicelik değil, personelin niteliği, morali ve kalitesi olduğu görmekteyiz. Mücadelenin adaleti ve özellikle de mukaddes vatanın savunulması söz konusu" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.