NYT, İsrail'in işgal planını yazdı! 17 yıl sonra en büyük saldırı olacak

NYT, İsrail'in işgal planını yazdı! 17 yıl sonra en büyük saldırı olacak
İsrail ve Gazze'den gelen haberler dünyada endişeyle takip ediliyor. Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu sonrası bölgede sıcak çatışmalar yaşanıyor. Gazze'yi abluka altına alan İsrail kara harekatı hazırlıkları yaparken ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, İsrail'in işgal planını yazdı. NYT'ye konuşan İsrailli askeri yetkililer, saldırının 17 yıl sonra en büyük saldırı olacağını söyledi.

İsrail ve Filistin'de günlerdir devam eden çatışmalar hız kesmeden sürüyor. Bölgede can kayıpları binleri aşmışken, yıkım ve saldırı haberleri gelmeye devam ediyor.

Dünya yaşanan gelişmeleri endişeyle takip ederken ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, İsrail'in işgal planını yazdı.

NYT'ye konuşan İsrailli subaylar, Tel Aviv planını anlattı. 'İsrail'in İşgal Planları Gazze Şehri ve Hamas Liderliğini Hedef Alıyor' başlıklı habere göre, İsrail, Gazze Şehri'ni ele geçirmek ve lider kardosunu yok etmek için 10 bin asker göndermeyi planlıyor. NYT'ye konuşan üç üst düzey yetkiliye göre amaç, Gazze'yi kontrol eden Filistinli grup Hamas'ın en üst siyasi ve askeri hiyerarşisini ortadan kaldırmak.

Saldırının 2006'daki İkinci Lübnan Savaşı'ndan bu yana en büyük saldırı olacağı ve IDF'nin en azından geçici olarak Gazze'nin bazı kısımlarını elinde tutma girişiminde bulunacağı belirtiliyor. Bir Hamas yetkilisi gazeteye, savaşçılarının, askerleri şaşırtmak için ilerleyişlerinin arkasındaki tünellerden çıkıp İsrail askerlerini pusuya düşürmeye çalışacağını söyledi.

Haberde 'Üç İsrailli subay, daha fazla ayrıntı vermeden, askerlerinin operasyonlarını kolaylaştırmak için İsrail ordusunun angajman kurallarının gevşetildiğini ve askerlerin şüpheli düşmanlara ateş etmeden önce daha az kontrol yapmasına izin verdiğini söyledi' ifadesine yer verildi. Gazeteye konuşan kaynaklar, işgalin başlangıçta hafta sonu için planlandığını, ancak İsrailli pilotların ve drone operatörlerinin kara kuvvetlerine hava desteği sağlamasını zorlaştıracak hava koşulları nedeniyle en azından kısmen birkaç gün ertelendiğini söyledi.

Aynı kaynaklar, İsrail saldırı gücünün piyadelerin yanı sıra tanklar, istihkamcılar ve komandolardan oluşacağını ifade etti. Kara birliklerine savaş uçakları, helikopterler, havadan insansız hava araçları ve karadan ve denizden atılan toplar tarafından koruma sağlanacak.

İlginizi Çekebilir