Nobel Ödül Törenlerinde skandal patladı! Meğer 4 saat öncesi sızdırılmış

Nobel Ödül Törenlerinde skandal patladı! Meğer 4 saat öncesi sızdırılmış
Dünyanın sıkı takip ettiği Nobel Ödül Töreni'nde skandal patladı. Meğer, ödülü alacak kişiler İsveç basınına 4 saat önceden sızdırılmış.

2023 Nobel Ödül Töreni heyecanla takip edilirken, dün Nobel Kimya Ödülü'nü kazananların isimler belli oldu. İsimler açıklanmadan ise yaklaşık 4 saat önce e-posta yoluyla, İsveç basınına bilgilerin sızdırıldığı ortaya çıktı.
 

2023 NOBEL KİMYA ÖDÜLLERİNİ KİM KAZANDI?

2023 Nobel Kimya Ödülü, kuantum noktalarının keşfi ve sentezinden dolayı bilim insanları Moungi Bawendi, Louis Brus ve Alexei Ekimov'a verildi.

MEĞER ÖNCEDEN BİLİYORLARMIŞ

Ödülü kazananların isimlerinin, resmi açıklamadan yaklaşık 4 saat önce e-posta yoluyla, İsveç basınıyla paylaşıldığı ortaya çıktı.

İsveç medyası kuruluşlarından TV4, SVT ve TT, yerel saatle 11.45'teki resmi açıklamadan yaklaşık 4 saat önce e-posta yoluyla Nobel Kimya Ödülü'nü Moungi Gabriel Bawendi, Louis E. Brus ve Alexei I. Ekimov'ın kazandığına ilişkin bir basın duyurusu aldığını aktardı.

"BÜYÜK ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ"

İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi Genel Sekreteri Hans Ellegren, konuya ilişkin Associated Press'e (AP) yaptığı açıklamada, "Ne olduğunu bilmiyoruz. Bu çok talihsiz bir durum ve böyle bir olayın yaşanmış olmasından dolayı büyük üzüntü duyuyoruz. Tam olarak ne yaşandığını söyleyemem, çünkü biz de bilmiyoruz." dedi.

Akademi mensubu Göran Hansson da yerel medyaya yaptığı açıklamada, "Ödülü kazananları herkesin aynı anda öğrenmesi önemli bir ilke. Ancak dijital çağda sızıntılar gazete çağındakinden farklı şekillerde gerçekleşebiliyor." ifadesini kullandı.

Akademi, konuyu araştırmaya devam ettiklerini belirtti.

2023 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ

Nobel Kimya Ödülü'nü, kuantum noktalarının keşfi ve senteziyle ilgili çalışmalarından dolayı Moungi Gabriel Bawendi, Louis E. Brus ve Alexei I. Ekimov kazanmıştı.

Kuantum noktalarının, LED ışıklı lambaları geliştirdiği, QLED teknolojisiyle bilgisayar ve televizyon ekranlarının aydınlatılmasında, biyokimya ve tıpta biyolojik dokuların haritasını çıkarmada kullanıldığı kaydedilmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.