Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Nergis Muhammedi kimdir? Neden Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü? İşte yanıtı...

Nobel Barış Ödülü'nün sahibi Nergis Muhammedi kimdir? Neden Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü? İşte yanıtı...
Her yıl ulusların ve halkların kardeşliği için çaba gösterene verilen Nobel Barış Ödülü'nün yeni sahibi 2023 yılında Nergis Muhammedi oldu. Peki Nergis Muhammedi kimdir? Neden Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü? İşte yanıtı...

Norveç Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada 2023 Nobel Barış Ödülü'nün sahiib belli oldu. Herkesin yakından takip ettiği ödül bu yıl Nergis Muhammedi'ye verildi. Bu haberin ardından herkes arama motorlarında "Nergis Muhammedi kimdir? Neden Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü?" sorusuna yanıt aramaya başladı.Peki Nergis Muhammedi kimdir? İşte detaylar...

Screen Shot 2023-10-06 at 12.35.48

ÖDÜLÜN SAHİBİ BELLİ OLDU

Norveç Nobel Komitesi tarafından yapılan açıklamada, "2023 Nobel Barış Ödülü'nü İran'da kadınlara yönelik baskıya karşı verdiği  ve herkes için insan hakları ve özgürlüğü teşvik etmek için verdiği mücadele nedeniyle Nergis Muhammedi'ye verilmiştir." denildi. 

NERGİS MUHAMMEDİ KİMDİR?

Muhammedi, kadın hakları ve idam cezasının kaldırılması için kampanya yürüten İran'ın önde gelen insan hakları aktivistleri arasında yer alıyor.

Bununla birlikte, Front Line Defenders hak örgütüne göre şu anda Muhammedi, Tahran'daki Evin Cezaevi'nde yaklaşık 12 yıl hapis cezasına çarptırılmış durumda bulunuyor. Muhammedi'ya yöneltilen suçlamalar arasında devlete karşı propaganda yapmak da var.

Muhammedi aynı zamanda, 2003 Nobel Barış Ödülü sahibi Şirin Ebadi tarafından yönetilen bir sivil toplum kuruluşu olan İnsan Hakları Savunucuları Merkezi'nin başkan yardımcısı olarak görev yapıyor.

Öte yandan Muhammedi, 122 yıllık ödülü kazanan 19. kadın ve 2021'de Filipinli Maria Ressa'nın Rus Dmitry Muratov ile birlikte ödülü kazanmasından bu yana ilk kadın oldu. 

İlginizi Çekebilir