KKTC'den Ada'ya izinsiz asker çıkaran Almanya'ya tepki: Uluslararası anlaşmalara aykırı

KKTC'den Ada'ya izinsiz asker çıkaran Almanya'ya tepki: Uluslararası anlaşmalara aykırı
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'dan Ada'ya izinsiz asker çıkaran Almanya'ya tepki geldi. Tatar; ""Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olan Türkiye ile ortağı olan bizim iznimiz ve onayımız olmadan yabancı askeri kuvvetlerin Ada'ya gelmesi uluslararası anlaşmalara aykırıdır." dedi.

Almanya'nın izinsiz olarak Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) kontrol ettiği bölgelere asker getirilmesine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Uluslararası anlaşmalara aykırı" olduğunu dile getirerek, Kıbrıs'ın genelinde askeri her gelişmeden mutlak surette Türkiye'ye bilgi verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Tatar, İsrail-Filistin çatışması üzerine Güney Kıbrıs'ta askeri hareketlilik yaşandığını hatırlatarak, Alman özel kuvvet birliklerine bağlı askerlerin GKRY'nin kontrolündeki bölgelere geldiğini, sadece Almanya'nın değil diğer ülkelerin askerlerinin de Türkiye ve KKTC'nin izni ve onayı olmadan Kıbrıs'ta konuşlandırılamayacaklarını kaydetti.

"TÜRKİYE İLE İSTİŞARE HALİNDEYİZ"

Tatar, Zürih ve Londra garanti anlaşmalarına dikkati çekerek GKRY'deki askeri hareketliliği yakından takip ettiklerini, KKTC'nin bu konuların tamamında Türkiye Cumhuriyeti ile istişare halinde olduğunu söyledi.

"YABANCI ASKERİ KUVVETLERİN ADAY'YA GELMESİ ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI"

Kıbrıs'ın genelinde askeri her gelişmeden mutlak surette Türkiye'ye bilgi verilmesi gerektiğinin altını çizen Tatar, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin garantörü olan Türkiye ve bizim iznimiz ve onayımız olmadan yabancı askeri kuvvetlerin Ada'ya gelmesi uluslararası anlaşmalara aykırıdır. Bunun Almanya veya başka bir ülke olması fark etmez. Kıbrıs'ın garantörleri Türkiye, İngiltere ve Yunanistan'dır. Buna dikkat edilmesi gerekir." ifadelerini kullandı.

"İNGİLİZ ÜSLERİ KULLANIRKEN DİKKAT ETMELİ"

Tatar, Kıbrıs'ta bulunan İngiltere'ye ait askeri üslerin anlaşmalar çerçevesinde Ada'da bulunduklarına işaret ederek, "İngilizler üsleri kullanırken dikkat etmeli. Bu üsler, İngiltere'nin ulusal çıkarları için kullanılırken Kıbrıs'ta bulunan Türkler ve Rumlara zarar vermeyecek şekilde olmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir