Kahire'de barış zirvesi! Bakan Fidan: Masum insanların katledilmesini izleyemeyiz, Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır

Kahire'de barış zirvesi! Bakan Fidan: Masum insanların katledilmesini izleyemeyiz, Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır
7 Ekim'de başlayan 15 gündür devam eden İsrail-Filistin savaşının son bulması için, Kahire'de toplanıldı. Kahire Barış Zirvesinde ülkemizi Bakan Fidan "Masum insanların katledilmesini isteyemeyiz, Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır" dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise "Refah kapısının sürdürülebilir şekilde açılması için ABD Başkanı Biden ile anlaştım" ifadelerinde bulundu.

Mısır'ın başkenti Kahire'de Barış Zirvesi başladı. Toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan temsil etti. Bakan Fidan konuşmasında, "Hastaneye sivillere yönelik saldırılar durdurulmalı. Türkiye üzerine düşeni yapmaya hazır. Filistin devleti kurulmalı" dedi. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin ifadeleri de dikkat çekti. Sisi "Refah kapısının sürdürülebilir şekilde açılması için ABD Başkanı Biden ile anlaştım" dedi.

KAHİRE BARIŞ ZİRVESİ AÇILIŞ KONUŞMASINI MISIR CUMHURBAŞKANI SİSİ YAPTI

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi; "Refah Sınır Kapısı'nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi." ifadelerine yer verdi. Sisi "Refah kapısının sürdürülebilir şekilde açılması için ABD Başkanı Biden ile anlaştım"

"FİLİSTİNLİLERİN YERLERİNDEN EDİLMESİ SAVAŞ SUÇUDUR"

Ürdün Kralı Abdullah, "Filistinlilerin zorla yerlerinden edilmesi savaş suçudur." ifadelerinde bulundu. 

BAKAN FİDAN: MASUM İNSANLARIN KATLEDİLMESİNİ İZLEYEMEYİZ

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi'nin ev sahipliği yapacağı zirveye Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in yanı sıra Türkiye'den Dışişleri Bakanı Hakan Fidan katıldı. Bakan Fidan, Mısır'daki zirvede Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu belirtti. 

Bakan Fidan konuşmasının devamında şunları söyledi:
 

ASKERİ YARDIMLAR İŞGALİ DERİNLEŞTİRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMIYOR

Şu an Filistin'deki durum bir trajedi, hep öyleydi ancak şimdi daha da kötüleşiyor. Bunu kınamada koşulsuz olmalıyız. İsrail'in sözde zaferlerinin uzun dönemde güvenlik sağlamayacağı onlara anlatılmalı. İsrail bazı ülkelerin güvenliğini açık çek olarak kullanıyor. İsrail'e yapılan askeri yardımlar işgali derinleştirmekten başka hiçbir işe yaramıyor.
 

BARIŞ İÇİN ÇOK SAYIDA ÜLKE YER ALDI

Zirvede ayrıca Katar, Yunanistan, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan, Irak, İtalya, Güney Afrika ve Güney Kıbrıs liderleri de yer alacak. Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Temsilcisi Joseph Borrel, Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ve Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da zirvede bulunuyor

"REFAH KAPISINDAN GEÇİŞLERİ İSRAİL ENGELLEDİ"

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: "Refah Sınır Kapısı'nı bir an için bile kapatmadık ama sınırın Filistin tarafındaki İsrail bombardımanı insani yardımların geçişini engelledi." ifadelerine yer verdi.

4'LÜ ZİRVE İPTAL OLMUŞTU

Ürdün'ün başkenti Amman'da Mısır, Ürdün, Filistin ve ABD liderlerinin katılımıyla düzenlenecek dörtlü zirvenin Gazze'deki hastane bombalamasının ardından iptal olmasıyla Kahire'deki zirvenin önemi arttı.

Ancak "İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüme dayanan kapsamlı bir çözüme ilişkin tartışmaların acilen başlatılması" çağrısı ile gerçekleştirilen zirvenin çatışmaları sona erdirme noktasında nasıl bir sonuç doğuracağı belirsiz. Mısırlı yetkililer zirvenin çatışmalara yönelik uluslararası tutuma denge getirmeye katkı sağlayabileceği görüşünde.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.