Araştırmacılar korkutan tarihi verdi! O yıllarda insanlıktan eser kalmayacak

Araştırmacılar korkutan tarihi verdi! O yıllarda insanlıktan eser kalmayacak
İngiltere'de yer alan Bristol Üniversite'nden araştırmacılar yapılan yeni çalışmanın sonucunda insanlık için korkutan tarihi verdi. "İnsanlığın sonu ne zaman gelecek?" sorusu yanıt buldu. işte o açıklama...

Bristol Üniversitesi'nde meteorolog ve paleoiklim modelcisi olan Alex Farnsworth, insanlık için korkutan bir açıklama bulundu. Farnsworth, insanlar dahil tüm memelilerin neslinin tükenebileceği tarihi açıkladı.

Screen Shot 2023-09-29 at 14.31.49

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan çalışmaya göre, kıta kaymaları ve atmosferik değişiklikleri öngören bilgisayar simülasyonlu bir gelecek Dünya'sının bulgularını aktardı.

250 MİLYON YIL SONRA İNSANLIK YOK OLACAK

Buna göre 250 milyon yıl içinde gezegenimizdeki karalar, araştırmacıların Pangea Ultima adını verdikleri ve Dünya'nın ekvator boyunca uzanan tropikal bölgesinde yer alan tek bir volkanik süper kıta halinde birleşmiş olacağını ortaya koydu.

BİLİM İNSANLARI AÇIKLAMA YAPTI

Değişen arazinin, artan güneş enerjisi ve atmosferdeki yüksek karbondioksit konsantrasyonlarıyla birleştiğinde, Pangea Ultima'daki koşulları "memeliler için yaşanmaz" hale getireceğini öngören çalışma, tahmin edilen karbondioksit seviyelerinin daha parlak bir güneşle birleştiğinde "muhtemelen bir iklim krizine yol açacağını ve bunun da insanlar da dahil olmak üzere dünyada yaşayan memeli canlıların kitlesel yok oluşuna neden olacağı belirtildi.

kalabalik-insan

Çalışmanın başyazarı olan Bristol Üniversitesi'nden meteorolog ve paleoiklim modelcisi Alex Farnsworth, "250 milyon yıl içinde Pangea Ultima'nın bir araya gelmesinin memelilerin ve diğer canlıların kitlesel yok oluşuna yol açabilecek aşırı sıcaklığa neden olacağını öngörüyoruz" dedi. 

OKSİJENİMİZ GİT GİDE AZALACAK

Çalışma üzerinde çalışan araştırmacılar ayrıca, sıcaklıkların bitkilerin fotosentez yapamayacağı kadar yükselmesi durumunda Pangea Ultima'da genel olarak yaşamın yok olabileceğini ve bunun da atmosferde çok az oksijen kalacağı anlamına geleceğini öne sürdüler.

Araştırmacılar, bitkilerin gelecekteki bu ortama nasıl uyum sağlayabileceğini tahmin etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler.

İlginizi Çekebilir