Bakan Fidan ile Blinken görüştü! ABD'den Türkiye'nin çağrısına destek

Bakan Fidan ile Blinken görüştü! ABD'den Türkiye'nin çağrısına destek
İsrail-Filistin hattında dün başlayan gerilimin ardından Dışişleri Bakanlığı, taraflara 'sükunet' çağrısı yaptı. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği yaptığı açıklamada, Türkiye ve pek çok dünya liderinin şiddetin azaltılması yönündeki çağrılarını desteklediklerini duyurdu. Bunun yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştüklerini açıkladı.

İsrail ile Filistin arasında başlayan gerilimin yankıları sürüyor. Dünyadan peş peşe itidal çağrıları geliyor. Hamas'ın başlattığı 'Aksa Tufanı' sonrası İsrail, gece boyunca abluka altındaki Gazze Şeridi'ni bombalamaya devam etti.

TÜRKİYE'NİN ÇAĞRISINA ABD'DEN DESTEK

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimin derin bir endişeyle karşılandığı belirtilerek taraflara sükunet çağrısı yaptı.

Türkiye'nin çağrılarına ABD'den destek geldi. ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin X sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda Filistin ile İsrail arasındaki gelişmeler hakkında şu ifadeler kullanıldı:

"Filistin ve İsrail'de insanların büyük çapta acı çektiğine tanık oluyoruz. İtidalli olunması ve şiddetin azaltılması çağrısı yapan Türkiye hükümetine ve birçok dünya liderine katılıyoruz"

BLINKEN: FİDAN İLE KONUŞTUK

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da konuya ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve ben Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını konuştuk. İsrail'in kendini savunma, rehineleri kurtarma ve vatandaşlarını koruma hakkı vardır."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN SÜKUNET ÇAĞRISI

Dışişleri Bakanlığından dün yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve Filistin’de yaşanan şiddet ve gerilimin derin bir endişeyle karşılandığı belirtilerek "Bölgede sükunetin bir an önce yeniden tesis edilmesine büyük önem veriyor, sivil can kayıplarını şiddetle kınıyoruz. Şiddet eylemlerinin ve buna bağlı tırmanmaların kimseye bir fayda sağlamayacağını vurguluyor, tarafları itidalle hareket etmeye ve fevri adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz" ifadeleri kullanılmıştı.

Açıklamada, "Söz konusu gelişmelerin daha fazla tırmanmadan ve daha geniş bir alana yayılmadan kontrol altına alınabilmesini teminen, Türkiye olarak elimizden gelen katkıyı sağlamaya daima hazırız. Bu doğrultuda, ilgili taraflarla temaslarımızı yoğun şekilde sürdürüyoruz. Bu üzücü gelişmeler, iki devletli çözüm vizyonunun önemini bir kez daha göstermektedir. Tarafları, güç kullanmaktan vazgeçerek, bu vizyon doğrultusunda, daha fazla gecikmeksizin kalıcı çözüm için çalışmaya davet ediyoruz" çağrısı yapılmıştı.

Hamas'ın askeri kanadı Kassam Tugayları, dün sabah İsrail'e "Aksa Tufanı" isimli kapsamlı bir saldırı başlattığını duyurmuştu. Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken silahlı gruplar da bölgedeki yerleşim yerlerine girmişti.

İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlattığını açıklamıştı.
 

İlginizi Çekebilir