Gazze'deki acı tablo BM raporu ile kanıtlandı! Eskiden durum umutsuzdu, şimdi tam bir felaket

Gazze'deki acı tablo BM raporu ile kanıtlandı! Eskiden durum umutsuzdu, şimdi tam bir felaket
İsrail'in Gazze'de sivil halkı hedef alarak acımasızca yaptığı saldırılar sonucu binlerce kişi hayatını kaybetti. Korkunç durum, Birleşmiş Milletler raporuyla da gözler önüne serildi. Raporda "Eskiden durum ümitsizken, şimdi tam bir felaket" denildi.

7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin arasındaki savaş, binlerce insanın canına mal oldu. Hastaneleri bombalayarak sivil halkı hedef alan İsrail'in acımasız saldırıları sonrası Gazze'de resmen felaket yaşanıyor. Birleşmiş Milletler kurumları ortak bir raporla Gazze Şeridi’ndeki dramı anlatırken dünyayı bir an önce harekete geçmeye çağırdı. Bombardıman altındaki Gazze’de su ve yiyecek biterken hastanelerin enerjisi de yarın tükenecek. Raporda, “Gazze, son çatışmalardan önce umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felaket” denildi.

BM'DEN KORKUTAN GAZZE RAPORU

Birleşmiş Milletler kurumları Dünya Kalkınma Programı (UNDP), Nüfus Fonu (UNFPA), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Gazze’deki insani durumu anlatan bir rapor hazırladı. Raporda iki haftadır süren İsrail bombardımanı ve abluka sebebiyle 1.6 milyondan fazla insanın acil yardıma ihtiyaç duyduğu kaydedildi.

Screenshot_2-27

FELAKET SEVİYESİNDE

Önceki gün Refah kapısından geçen 20 TIR’lık yardımın yeterli olmaktan çok uzak olduğu kaydedilen raporda, Gazze’deki insanların “korunma, gıda, su ve sağlık hizmetlerinden mahrum bırakıldığı” belirtildi. Ayrıca “savunmasız kişilerin en büyük risk altında olduğu ve çocukların endişe verici bir oranda öldüğü” uyarısında da bulunuldu.

SALGIN HASTALIK RİSKİ VAR

“Gazze, son çatışmalardan önce umutsuz bir insani durumdu. Artık durum felaket. Dünyanın daha fazlasını yapması gerekiyor” ifadelerine yer verilen rapordaki diğer ayrıntılar şöyle:

- Sağlık tesislerinin temin ettikleri sınırlı miktardaki yakıtın yarın tükenmesi bekleniyor.

- Su üretim kapasitesi şu anda “normalin yüzde 5’i” seviyesinde.

- Gıda stokları neredeyse tükendi, fırınlar kapanıyor. Çatışma öncesi gönderilmiş insani yardım malzemeleri bitmek üzere. Yerinden edilen on binlerce insan yemek pişiremiyor ya da güvenli bir şekilde yiyecek satın alamıyor.

- Sağlık tesisleri, su, sanitasyon ve elektrik sistemleri de dahil olmak üzere sivil altyapı İsrail saldırılarında ya tamamen yerle bir oldu ya da ağır hasar gördü. Hastaneler cenazeleri uygun koşullarda saklayamıyor. Salgın hastalık riski gittikçe artıyor.

Raporda bölgedeki insani felaketin sonlanması için “suya, gıdaya ve yakıta sürekli erişim” gerektiği kaydedildi. Ayrıca sağlık tesisleri de dahil olmak üzere tüm sivillerin ve sivil altyapının korunması çağrısında bulunuldu.

Öte yandan BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA), İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda 29 UNRWA personelinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Açıklamada hayatını kaybeden personelin yarısının öğretmen olduğu belirtildi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.