Gazze ablukada! 12 saat sonra hayat duracak! Ölü sayısı bini geçti

Gazze ablukada! 12 saat sonra hayat duracak! Ölü sayısı bini geçti
İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıların ardından ölü sayısı bini geçti. Filistin Enerji Kurumu Başkanı Thafer Melhem, Gazze'de 10-12 saat sonra yakıtın tamamen biteceğini duyurdu. Gazze resmen ablukada.

İsrail-Filistin geriliminde ölü sayısı her geçen dakika artıyor. Gazze'yi ablukaya alan İsrail, yakıtı, elektriği, suyu kesti. Hayat durma noktasına geldi. Filistin Enerji Kurumu Başkanı Thafer Melhem 12 saat içinde yakıtın tamamen biteceğini belirtti.   İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısı bin 55'e, yaralananların sayısı ise 5 bin 184'e yükseldi.

BM, FİLİSTİN'DE 9 ÇALIŞANINI KAYBETTİ

Birleşmiş Milletler (BM) Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'ndan (UNRWA) yapılan açıklamada ise İsrail'in Cumartesi gününden bu yana Gazze'ye gerçekleştirdiği hava saldırılarında 9 BM çalışanının hayatını kaybettiği duyuruldu. UNRWA İletişim Direktörü Juliette Touma, BM çalışanlarının bölgedeki evlerinde öldüğünü belirtti. Touma, "Çatışma zamanları da dahil olmak üzere sivillerin korunması çok önemli. Savaş hukukuna uygun olarak korunmaları gerekiyor" ifadelerini kullandı.

AW050581_02

GAZZE'NİN 12 SAATLİK YAKITI KALDI

Filistin Enerji Kurumu Başkanı Thafer Melhem, Filistin'in Sesi radyosuna açıklamada bulundu. Melhem, Gazze'deki elektrik santralinin şu anda bölgedeki tek elektrik kaynağı olduğunu ve santraldeki yakıtın 10-12 saat içinde tükeneceğini duyurdu.
İsrail yönetimi pazartesi günü "tam abluka" ilan ederek, Gazze'ye elektrik tedarikini kesmişti.

İsrail Savunma Kuvvetleri'nden (IDF) yapılan açıklamada ise Cumartesi gününden bu yana Gazze Şeridi'nde 2 bin 687 hedefe saldırı gerçekleştirdiği belirtildi. Hedeflerin bin 329'unun Hamas'a ait unsurların bulunduğu çok katlı binalar olduğu aktarıldı.

AW050581_04

IDF: SON İKİ GÜNDÜR ÇİTİ GEÇEMEDİLER

IDF Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, son 2 gün içinde Hamas tarafından İsrail topraklarına sızma olmadığını ifade etti. Hagari, "Son iki gündür çiti geçmediler. Teröristler çitlerde öldürülüyor, bu bölgede henüz temizlemediğimiz yüzlerce teröristin cesedi var" dedi. Hamas'ın Cumartesi günkü ilk saldırısında baskın yapıp Gazze'ye dönmeyi değil, İsrail topraklarını işgal etmeyi amaçladığını iddia eden Hagari, "Karşı saldırımız sırasında, bölgede kalan birkaç kişi dışında onları Gazze Şeridi'ne geri püskürttük ve hala kovalıyoruz" diye konuştu.
 

İlginizi Çekebilir