Eski İsrailli yetkili çarpıcı sözler! BBC sunucusu aldığı cevapla şoke oldu! "İsrail insanlıktan uzaklaştı"

Eski İsrailli yetkili çarpıcı sözler! BBC sunucusu aldığı cevapla şoke oldu! "İsrail insanlıktan uzaklaştı"
İsrail-Filistin savaşın 7. güne girilirken, çatışmalarla ilgili BBC yayınına bağlanan eski İsrailli barış müzakerecisi Daniel Levy, Gazze'de yaşananlarla ilgili İsrail'i suçladı. İsrail'in yaptıklarının meşru bir tepki olduğunu belirten uluslararası toplumun savaş çığırtkanlığını belirten Levy, İsrail'in insanlıktan uzaklaştığını söyledi. BBC sunucusu ise aldığı cevaplarla ne diyeceğini şaşırdı.

Cumartesi günü başlayan olaylar sonrası Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdüren İsrail, bölgenin elektrik ve suyunu kesti. Şu ana kadar İsrail'in düzenlediği saldırılarda binlerce kişi hayatını kaybetti.

Türkiye başta olmak üzere birçok ülke itidal çağrısı yaparken, savaşa diğer ülkelerin de dahil olması ve büyümesinden endişe ediliyor.

İsrail, dün Şam ve Halep havalimanlarını hedef alarak, bölgeye saldırı gerçekleştirdi. Saldırılarını yaşanan olaylara bir tepki olarak meşru göstermeye çalışan İsrail, kara harekatı için de hazırlıklarını sürdürüyor.

Gelişmeler ışığında eski İsrailli barış müzakerecisi Daniel Levy, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye bağlandı. Levy burada, İsrail'in Gazze'deki eylemlerinin meşru bir tepki olarak gösterilmesine karşı çıktı.

"BUNU HİÇ İSTİFİNİZİ BOZMADAN MI SÖYLÜYORSUNUZ"

Eski İsrailli barış müzakerecisi Daniel Levy BBC yayınında sunucuyu tersledi. BBC sunucusunun "İsraililer, “Bakın biz kendimizi savunuyoruz, Gazze’deki Hamas hedeflerini vuruyoruz, bir terör örgütünün kökünü kazımayı amaçlıyoruz” diyor." sözlerine tepki gösteren Daniel Levy, "Bunu gerçekten hiç istifinizi bozmadan mı söylüyorsunuz? En temel haklarından mahrum bırakılmış bir nüfusun içine ilişmiş bir terör örgütünün kökünü askeri harekatla kazımanın mümkün olduğunu mu düşünüyorsunuz gerçekten? Tarihte görülmüş mü böyle bir şey? Bir ülkenin liderlerinin gıdayı, elektriği, suyu, sivil nüfusun tüm ihtiyaçlarını kestiğini ve bu yolla militanları hedef aldığını inandırıcı bir şekilde söylemek mümkün mü? Üzgünüm ama bu tür yalanlar karşılıksız kalamaz. Ve bu yalanı kendinize söylemeniz de yanlış politikalara yol açar." dedi.

"İNSANLIKTAN UZAKLAŞMIŞSINIZ"

Levy sözlerini şöyle sürdürdü:

Eğer birisi bana militanların hafta sonu yaptıklarının yıllarca süren işgale meşru bir tepki olduğunu söyleseydi, “Hayır” derdim: “Yanılıyorsunuz. İnsanlıktan ve gerçeklikten uzaklaşmışsınız.” Ve herhangi biri bana kalkıp İsrail’in bugün Gazze’de yaptığının hafta sonu olanlara karşı meşru bir tepki olduğunu söylerse, tepkim tamamen aynısı olur.

BBC SUNUCUSU: ULUSLARARASI TOPLUM SÖYLÜYOR

BBC sunucusu, Levy'nin açıklamalarına "Yine de (İsrailliler) bunu söylüyorlar ve uluslararası toplum da bunu söylüyor." şeklinde karşılık verdi.

LEVY: SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI

Daniel Levy, BBC sunucunun açıklamalarını 'savaş çığırtkanlığı' olarak değerlendirerek, "Evet ve insanların bu konuda onlara meydan okuması gerekiyor, çünkü bu bir yalan. Ve eğer yalanlarının yanlarına kalmasına izin verirsek savaş çığırtkanlığı yapmış oluruz." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.