Burkina Faso'da bir darbe girişimi daha! Hükümetten ilk açıklama geldi

Burkina Faso'da bir darbe girişimi daha! Hükümetten ilk açıklama geldi
Burkina Faso askeri yönetimi, 26 Eylül'de bir darbe girimi olduğunu ve girişimin başarıyla bastırıldığını bildirdi. Ülkede 1960'tan bu yana 10'a yakın askeri darbe yaşandı.

Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da darbe girişimlerinin ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Burkina Faso askeri yönetimi yaptığı açıklamada, 26 Eylül'de bir darbe girişimin bastırıldığını duyurdu.

DARBE GİRİŞİMİ ENGELLENDİ

Darbe söylentileri sonrası çok sayıda göstericinin sokağa inmesine sebep olan olaylarla ilgili açıklama yapan hükümet, darbe girişiminin engellendiğini bildirdi.

OLAYLAR ARAŞTIRILACAK

Darbe girişimiyle ilgisi bulunan çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirilen açıklamada, hükümetin olayı bütün çıplaklığıyla gün yüzüne çıkaracağı vurgulandı.

FAİLLER HER YERDE ARANIYOR

Darbe girişimine karışan ancak kaçmayı başaranların güvenlik güçlerince arandığı belirtilen açıklamada, darbeye kalkışanların ülkeyi kaosa sürüklemeye çalıştığı ifade edildi.

GÖSTERİCİLER DEVLET LİDERİ İÇİN SOKAKLARA DÖKÜLMÜŞTÜ

26 Eylül'de darbe söylentileri sonrası başkent Vagadugu'da çok sayıda gösterici sokağa inmiş ve devlet lideri İbrahim Traore'ye destek sloganları atmıştı.

1960'TAN BU YANA 10 DARBE

Yaklaşık 20 milyon nüfuslu ülke, bağımsızlığını kazandığı 1960'tan bu yana 10'a yakın askeri darbe gördü.

Terör olaylarının artışa geçmesinin ardından Ocak 2022'de Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba'nın yönetime el koyduğu ülkede bir darbe de Eylül 2022'de Yüzbaşı İbrahim Traore tarafından yapılmıştı.

Traore, darbeden bir ay sonra yemin ederek geçiş dönemi devlet başkanı olarak göreve başlamıştı.

İlginizi Çekebilir