Ay'da yaşam artık hayal değil! NASA duyurdu! O tarihe kadar Ay'da evler hazır olacak

Ay'da yaşam artık hayal değil! NASA duyurdu! O tarihe kadar Ay'da evler hazır olacak
Yüzyıllardır insanlığın hayalini kurduğu Ay'da yaşam için NASA harekete geçti. NASA tarafından yapılan yeni açıklamada 2040 yılına kadar Ay'da ev inşa edileceği duyuruldu.

NASA tarafından yapılan yeni açıklama duyan herkesi heyecanlandırdı. NASA, Artemis görevi kapsamında 2025 yılına kadar Ay'a ve daha sonra Mars'a astronot göndermenin planlarını yaparken aynı zamanda Ay'da ev inşa edeceklerini açıkladı. 

SİVİLLER İÇİN EV İNŞA EDİLECEK 

Amerikan Uzay Ajansı, ICON isimli bir inşaat teknolojisi şirketine 2040 yılına kadar Ay'da sadece astronotlar için değil, aynı zamanda siviller için de bir ev inşa etmesi için 60 milyon dolar fon sağladı.

insanlar-ayda-yasayacak-nasa-2040-yilina-kadar-uydumuzda-ev-insa-et_d1a87770__w1200xh675

MOBİLYALAR İÇİN DE KOLLAR SIVANDI 

NASA  ayrıca Ay'daki ev için kapılar, fayanslar ve mobilyalar inşa etmek amacıyla üniversiteler ve özel şirketlerle birlikte çalışıyor.

Planlar çok erken aşamada ve evin nasıl görünebileceğine dair bir resim çizmek için yalnızca 2022 yılına ait görseller mevcut.

2022'de NASA ihalesini alan Austin merkezli ICON, Dünya üzerindeki 3D baskı uzmanlığını kullanarak Ay'daki evlerin nasıl inşa edileceğini göstermişti.

Duvarlar ve çatı gibi tüm ev bileşenleri ayrı ayrı basılacak ve daha sonra bir araya getirilecek.

İlginizi Çekebilir