4 yalan 4 gerçek! ABD'li silah uzmanı İsrail'in yalanlarını böyle çürüttü

4 yalan 4 gerçek! ABD'li silah uzmanı İsrail'in yalanlarını böyle çürüttü
Gazze'de hastaneyi vurarak çoğu çocuk 500 masum insanı öldüren İsrail, katliamı "Biz yapmadık" diyerek Hamas'ı işaret etmişti. İsrail'in bu yalanlarını analiz eden ABD'li silah uzmanı Dylan Griffith, Tel Aviv'in kendini aklamaya yönelik iddialarını tek tek çürüttü. İşte Griffith'in gerçekleri gözler önüne seren 4 analizi...

İsrail, geçtiğimiz günlerde hastaneyi vurarak eşi benzeri görülmemiş bir katliama imza attı. Kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden 500 sivili katleden İsrail, gelen tepkiler üzerine kendini aklama çabalarına girişti.

İsrail'in 'biz yapmadık' yalanını ise ABD'li silah uzmanı Dylan Griffith ise Middle East Moniter'e yaptığı analizle çürüttü.

Tel Aviv'in 4 iddiasını ele alan Griffith, yaptığı analizlerle gerçekleri gözler önüne serdi.

İŞTE KATLİAMI İSRAİL'İN YAPTIĞININ 4 KANITI

İDDİA 1: Saldırının sorumlusu İsrail değildi

Dylan Griffith, patlayıcı maddeler konusunda bilgisi olan herkesin bölgede kullanılan en yaygın mühimmatlardan birinin JDAM olacağını bileceğini belirtti. (JDAM, güdümlü veya güdümsüz uçaktan ateşlenen mühimmattır)

Washington Post tarafından da hastaneyi vuran saldırı olarak doğrulanan video ile ilgili Griffth, "Dikey olarak düşürülmüş veya ateşlenmiş konumdan hareket eden bir şeye benzer oldukça tipik bir ses imzası var" dedi.

Griffith, "Videonun ses özelliği bana öyle geliyor ki güdümlü bir mühimmatın göstergesi olabilir çünkü hastaneye giderken kanatların ıslık sesini duyuyorsunuz. Ancak arkasında kuyruk kiti bulunan herhangi bir şey benzer bir ses çıkarabilir. Yani bunu bilmek zor ama tam olarak vurmak istediği yeri vurmuş gibi görünüyordu." ifadelerini kullandı.

İDDİA 2: Roket Hamas ya da İslami Cihad'dan geldi

Griffith, Hamas'ın 400 KG'a kadar roketlere sahip olduğunu ve onları da nadiren kullandığını söyleyerek, "Hamas'ın ateşleyeceği tipik roket 5 ila 25 kilogram aralığında olacaktır; bu, o videoda bile görebileceğinizden çok daha az." dedi.

İDDİA 3: Hamas'ın roketi havada başarısız oldu ve bu nedenle hastaneye düştü

Griffith şu ifadeleri kullandı:

Genellikle bir roket arızalanıp yere düştüğünde, yakıtın belirli bir süre içinde yanması nedeniyle patlama süresi biraz uzar. Çünkü yakıt bir süre sonra yanacaktır. Yani kesinlikle başarısız bir Hamas roket saldırısı olacak gibi görünmüyor.

Bana göre bu özelliklerden hiçbirine sahip değil, ancak kesinlikle bu noktada benzerlerini açıkça bu tür bir amaç için kullanılmak üzere binlercesi İsrail'e gönderilen standart bir Amerikan mühimmatına kesinlikle benziyor.

İDDİA 4: İsrail hastaneleri bombalamaz

Griffith şunları söyledi:

Önceki gün, o hastanedeki insanlar İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından hastanenin vurulacağı konusunda uyarılmıştı. Yani bu kesinlikle bir plandı ve açık bir plandı.

Bana öyle geliyor ki, IDF belki de bu hastaneyi vurmayı planlamış ve bu gerçekleşmeden önce insanların buradan tahliye edileceğini ummuştu. Bunu yapmadılar ve yine de vurdular.
 

İlginizi Çekebilir