2023 Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri belli oldu

2023 Nobel Tıp Ödülü'nün sahipleri belli oldu
2023 Nobel Tıp Ödülü'nün kazananları belli oldu. MRNA aşıyla ilgili çalışmaları sebebiyle Katalin Kariko ve Drew Weissman ödüle layık görüldü.

Bilim dünyasının en prestijli ödülleri arasında yer alan 2023 Nobel Tıp Ödülü, mRNA aşılarındaki çalışmaları nedeniye Katalin Karikó ve Drew Weissman'a verildi.

Karolinska Enstitüsü tarafından yapılan açıklamada,  "2023 Nobel Tıp Ödülü, Covid-19'a karşı etkili mRNA aşılarının geliştirilmesini sağlayan nükleozit baz modifikasyonlarına ilişkin keşifleri nedeniyle Katalin Karikó ve Drew Weissman'a verildi." denildi.

Bununla birlikte tıp ve fizyoloji alanındaki kalan beş ödül de önümüzdeki günlerde açıklanacak.

NOBEL ÖDÜLLERİ HAKKINDA 

İlk kez 1901 yılında İsveçli dinamit mucidi ve iş insanı Alfred Nobel tarafından verilmeye başlanan ödüller, bilim, edebiyat ve barış alanlarındaki başarıların yanı sıra daha sonraki yıllarda ekonomi alanındaki başarılara da veriliyor.

İsveç Kralı, Nobel'in ölüm yıldönümü olan 10 Aralık'ta Stockholm'de düzenlenecek bir törenle ödülleri takdim edecek ve ardından belediye binasında görkemli bir tören yapılacak.

Geçen yılın tıp ödülü, günümüz insanının soyu tükenmiş bir akrabası olan Neandertal'in genomunu dizilemesi ve daha önce bilinmeyen bir insan akrabası olan Denisovalıları keşfetmesi nedeniyle İsveçli Svante Paabo'ya verilmişti.

Geçmişteki diğer kazananlar arasında penisilinin keşfi nedeniyle 1945 ödülünü paylaşan Alexander Fleming ve 1930 yılında insan kan gruplarını keşfeden Karl Landsteiner yer alıyor.
 

İlginizi Çekebilir